Sprawdź najpopularniejsze produkty bezglutenowe. Jedz smacznie i zdrowo

Produkty spożywcze bezglutenowe są coraz bardziej powszechne. Ten trend bierze się z rosnącej liczby nietolerancji na składniki pokarmowe, w tym gluten. Chociaż gluten w diecie zdrowej osoby jest przydatnym białkiem pochodzenia roślinnego, staje się istotnym zagrożeniem dla osoby, która go nie toleruje. Objawy nietolerancji mogą być bardzo różne – od uczucia nudności po zjedzonym posiłku, przez obrzęk ciała, po rozległe uszkodzenie jelit. Dlatego tak ważna jest dostępność zamienników glutenu. Te zyskują na popularności nie tylko dlatego, że chronią układ pokarmowy osoby z nietolerancją, ale również dlatego, że są po prostu smaczne.

Dlaczego dostępność produktów bezglutenowych jest ważna?

Gluten to roślinne białko, które występuje w niektórych ziarnach zbóż. Dlatego dieta pozbawiona tego składnika wcale nie musi być uboga. Do produktów naturalnie bezglutenowych należą m.in.: orzechy, fasola, sorgo, ryż, kukurydza, proso, gryka, ziemniaki, tapioka, maniok oraz wiele innych. W Polsce przywykliśmy do częstego jedzenia tradycyjnego pieczywa, stąd informacja o konieczności zmiany diety na bezglutenową, początkowo może przytłoczyć.

Pojawia się pytanie: “w takim razie co mogę jeść?” – Całe mnóstwo pyszności, wykluczając składniki zawierające zboża z glutenem. Mogłoby się wydawać, że to takie proste, ponieważ wystarczy zamienić pieczywo na bezglutenowe. Niestety, wiele produktów spożywczych zawiera gluten. Nawet te, po których byśmy się tego nie spodziewali. Osoby z wysoką nietolerancją nie tylko nie mogą jeść glutenu, ale także nie powinny spożywać produktów, które obok glutenu choćby leżały.

Zwłaszcza w przypadku celiakii – taka restrykcja jest szczególnie istotna. Z tego względu pojawiło się oznaczenie produktów bezglutenowych, aby chronić osoby nietolerujące tego składnika przed przykrymi konsekwencjami spożycia niewłaściwych artykułów spożywczych. – Oto odpowiedź na pytanie, dlaczego sok czy orzechy mogą być oznaczone jako artykuły bezglutenowe. Spełniają niezwykle restrykcyjne warunki produkcyjne.

Poniżej przedstawimy listę popularnych artykułów spożywczych pozbawionych glutenu, dostępnych w naszym sklepie.

Sięgnij po roślinny napój bezglutenowy i zastąp nim standardowe mleko

Napój roślinny to doskonały dodatek do kawy, matchy czy koktajlu. W zależności od surowca, z którego produkowany jest napój, będzie on różnić się smakiem i aromatem. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego mleka, które zazwyczaj smakuje tak samo. Ponieważ roślinne napoje często są sprzedawane z dodatkiem cukru, warto zwrócić uwagę na produkt, który jest go pozbawiony. Wówczas będzie jeszcze zdrowszy. Jego słodycz można dozować samodzielnie – wedle uznania.

Do popularnych napojów bezglutenowych należą:

  • napój jaglany
  • napój owsiany
  • napój ryżowo-kokosowy
  • napój sojowy

Pieczywo bezglutenowe. Zrób je samodzielnie lub kup gotowe

Ponieważ domowe wypieki są coraz bardziej popularne, częstym wyborem staje się mąka bezglutenowa. W zależności od preferencji smakowych oraz przeznaczenia kulinarnego, można sięgnąć po inny rodzaj mąki.

Do najpopularniejszych artykułów z tej kategorii należą:

  • bezglutenowa mąka kukurydziana – do zagęszczania sosów i zup, wyrobu ciasta na: chleb, naleśniki czy placki,
  • bezglutenowa mąka z sorgo – do wypieków, panierowania czy zagęszczania potraw,
  • bezglutenowa mąka gryczana – do wyrobu chleba, makaronu, naleśników i placków,
  • bezglutenowa mieszanka do pizzy – prosty sposób na idealne ciasto na pizzę.

Chleb wpisany jest w tradycyjne polskie menu. Chociaż w wielu krajach pieczywo to produkt zbędny lub traktowany jako okazjonalny dodatek do dań, w Polsce trudno znaleźć dom bez chlebaka wypełnionego po brzegi. – Tak już mamy.

Co zrobić, gdy nie toleruje się glutenu, a więc głównego składnika standardowej mąki? – Można sięgnąć po pieczywo bezglutenowe. Jeszcze piętnaście lat temu osoby z nietolerancją glutenu musiały zaspokajać głód pieczywem chrupkim, np. płatkami ryżowymi czy kukurydzianymi. Dzisiaj jednak wybór jest znacznie większy.

Spośród bogatej oferty pieczywa bezglutenowego, do najpopularniejszych artykułów należą:

  • chleb powszedni niskobiałkowy PKU,
  • bezglutenowe bułki hamburgerowe bez skrobi pszennej,
  • bezglutenowy chleb bez cukrów,
  • bezglutenowy chleb tostowy,
  • chleb biały bezglutenowy Maestro Classic,
  • bezglutenowy chleb zwyczajny ze słonecznikiem.

Czy smak pieczywa bezglutenowego jest inny, niż w przypadku chleba wyrabianego z tradycyjnej mąki? – Nieszczególnie. Forma produktów bezglutenowych jest nieco inna. To właśnie gluten sprawia, że bułki czy chleb są puszyste. Pieczywo bezglutenowe będzie bardziej mokre i zbite. Jednak posiada ono swoich sympatyków – nawet pośród osób, których zdrowie nie zabrania spożywania artykułów spożywczych zawierających gluten.

Bezglutenowa pasta, czyli królowa popisowych dań obiadowych

Kto nie kocha makaronu? Jest uniwersalny, smaczny i można go przygotować w ekspresowym tempie. W tej pędzącej codzienności, makaron to obiadowo-kolacyjna baza, po którą sięgamy najczęściej. I tutaj znowu pojawia się problem glutenu. W końcu makaron robi się z mąki i jajek. – Spokojnie, ten artykuł również posiada swoje bezglutenowe alternatywy. Które smakują Wam najbardziej?

Do najpopularniejszych makaronów pozbawionych glutenu należą:

  • makaron (kukurydziany) nitka filini,
  • makaron ryżowy spaghetti,
  • makaron (z ryżu białego) nitka filini,
  • makaron (z zielonej soi) fettuccine,
  • makaron (kukurydziany) świderki fusilli,
  • makaron (z ciecierzycy) świderek fusilli,
  • makaron (z zielonej soi i quinoa) fettuccine bezglutenowy,
  • makaron (z groszku zielonego) penne bezglutenowy.

Jaki makaron lubisz najbardziej? Opcji jest wiele – tych bezglutenowych także. Można zrobić prosty sos samodzielnie lub skorzystać z gotowej i zdrowej bezglutenowej opcji. W naszym sklepie, znajdziesz m.in.: sos pomidorowy, gulaszowy, z ricottą, pieczeniowy, wegetariański bolognese czy serowy.

Bezglutenowe przekąski. Na przerwę między posiłkami

Popularne są także bezglutenowe przekąski. W końcu będąc cały dzień w pracy czy szkole, nie zawsze mamy czas na obiad. Tutaj szczególnie polecamy owoce liofilizowane, batony i ciasteczka pozbawione dodatku cukru czy zdrowsze formy chrupek i chipsów. Należy jednak pamiętać, że przekąski nigdy nie zastąpią pełnowartościowego posiłku. – Są tylko szybkim sposobem na doładowanie energii.

Na zdrowie!

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *