Suplementy i odżywki dla sportowców – jak je stosować?

Suplementy i odżywki dla sportowców - jak je stosować

Systematyczność, silna wola i wiele wyrzeczeń. Do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników w każdej dyscyplinie trzeba wykazać się odpowiednimi cechami i właściwym nastawieniem. Dzięki ofercie suplementów diety i odżywek dla sportowców można pomóc sobie w uzyskaniu niektórych rezultatów. Jak stosować je rozsądnie, dbając jednocześnie o swoje bezpieczeństwo?

Redukcja tkanki tłuszczowej, szybsza budowa masy mięśniowej lub uzyskanie odpowiedniej dawki energii w czasie treningu. Suplementy i odżywki dla sportowców mogą być wsparciem w przypadku realizacji różnych celów. Co jednak bardzo istotne, należy stosować je wyjątkowo ostrożnie i zgodnie z przeznaczeniem.

W jakim celu stosuje się suplementy dla sportowców?

Regularne treningi i ponadprzeciętny wysiłek sprawiają, że organizm sportowca wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na mikro i makroskładniki odżywcze. Przede wszystkim na białko, ale także na węglowodany, tłuszcze, minerały oraz witaminy. Uzupełnienie wszystkich składników w niezbędnej ilości wyłącznie z diety staje się wówczas niemożliwe. Po pierwsze, takie posiłki musiałyby być zbyt obfite i zbyt częste. Po drugie, przyswojenie np. wymaganej dawki białka wiązałoby się z koniecznością konsumpcji dużej ilości węglowodanów. W ten sposób mięśnie zyskałyby odpowiednio dużo budulca, jednak nadmierna podaż kalorii utrudniłaby wypracowanie odpowiedniej sylwetki.

I właśnie dlatego powstały suplementy diety i odżywki dla sportowców. To specjalne produkty żywieniowe, które umożliwiają precyzyjne dawkowanie wszelkich składników odżywczych. Co więcej, wysokiej jakości suplementy i odżywki są łatwo przyswajalne, a wymagane porcje niewielkie.

Które suplementy dla sportowców warto stosować?

Zwykle wraz z rozpoczęciem treningu na siłowni pojawia się duża pokusa, by jak najszybciej skorzystać z suplementów i odżywek. Warto jednak robić to racjonalnie i jednocześnie pamiętać, że same produkty nigdy nie zagwarantują nam wielkich mięśni, wysportowanej sylwetki, dobrej kondycji i pożądanej formy. Nie zastąpią samych ćwiczeń, odpowiedniego planu treningowego i co najważniejsze – właściwej diety.

Większość osób ćwiczących na siłowni wybiera odżywki białkowe. Dzięki nim można szybko zaspokoić zapotrzebowanie na proteiny, które są głównym budulcem mięśni. Z takich produktów korzystają również przedstawiciele innych dyscyplin, np. lekkoatleci, biegacze czy zawodnicy sportów drużynowych.

Kolejną popularną grupą produktów są odżywki węglowodanowe. Dzięki nim organizm szybciej regeneruje się po wytężonym wysiłku. Stosuje się je w trakcie większego zapotrzebowania na energię, np. ze względu na intensywniejsze treningi czy przygotowania do imprezy sportowej.

Wielu sportowców sięga także po kreatynę. Jednak ta odżywka przeznaczona jest dla doświadczonych użytkowników, którzy potrafią lepiej rozpoznawać potrzeby swojego organizmu w reżimie treningowym. Kreatyna jest bardzo dobrze przyswajalnym źródłem energii, które dostarcza mocy w trakcie intensywnych ćwiczeń. Pomaga przy tym w zwiększeniu siły i objętości mięśni.

Jak przygotować się do stosowania suplementów i odżywek?

Wymienione rodzaje suplementów i odżywek dla sportowców to oczywiście tylko niewielka część całej gamy produktów. Wśród nich można wyróżnić także preparaty o działaniu pobudzającym, określane często przedtreningówkami, które stymulują organizm do zwiększonego wysiłku. Dostępne są także odżywki w postaci mieszanek witamin i minerałów, kwasów tłuszczowych czy produktów przyczyniających się do regeneracji stawów. Ponadto każdy z nich może występować w różnej formie. Najczęściej w postaci proszku, gdyż umożliwia to zastosowanie precyzyjnej dawki. W ofercie można spotkać także wszelkiego rodzaju batony, żele, shoty, kapsułki oraz kremy i masła do smarowania. Wybór formy to już kwestia indywidualnych preferencji.

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek odżywki czy suplementu należy skonsultować się z lekarzem lub inną osobą posiadającą odpowiednie kompetencje, np. z dietetykiem sportowym. Tylko wykwalifikowany fachowiec może pomóc ocenić właściwe zapotrzebowanie na dany składnik, wykluczyć alergie lub przeciwwskazania do stosowania określonych produktów. Samodzielne dobieranie suplementów może być zagrożeniem dla zdrowia i przynieść efekty odwrotne do zamierzonych.

Kolejną istotną kwestią jest jakość suplementów i odżywek dla sportowców (https://sportano.pl/sport/suplementy-i-odzywianie). Muszą to być produkty posiadające odpowiednie certyfikaty i atesty świadczące o tym, że poddawane są regularnym badaniom w specjalnych laboratoriach. Wówczas sportowiec może mieć pewność, że są one w pełni bezpieczne dla zdrowia. Na jakie marki warto stawiać? Wiodącymi producentami suplementów i odżywek dla sportowców są takie firmy jak 7Nutrition, 6PAK, Trec, Essence, Nutrend czy Real Pharm. To firmy, które stosują jedynie najwyższej jakości składniki oraz przestrzegają wszelkich surowych norm w procesie produkcyjnym. Z ich suplementów i odżywek korzystają doświadczeni sportowcy i kulturyści z wielu różnych dyscyplin.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *