Forskolina – jej udział w metabolizmie i potencjalne skutki stosowania

Forskolina w metaboliźmie

W związku z rosnącym procentem osób zmagających się z nadwagą, temat odchudzania jest coraz bardziej powszechny. Istnieje wiele grup, portali oraz książek dotyczących różnych metod redukcji wagi. W rozmowach na temat skutecznego odchudzania coraz częściej pada egzotyczna nazwa: Forskolina. Co tak naprawdę oznacza i czy faktycznie jest pomocna w utracie zbędnych kilogramów?

Czym jest forskolina?

Forskolina pozyskiwana jest z liści oraz ziela pokrzywy indyjskiej. Pierwotnie substancja ta była stosowana w medycynie niekonwencjonalnej. Już wtedy mówiło się o jej pozytywnym działaniu na wielu obszarach dotyczących ludzkiego zdrowia. W ajurwedzie stosuje się ją m.in. do zapobiegania chorobom układu krążenia, niwelowania skutków zaburzenia pracy hormonów oraz do leczenia różnego typu stanów zapalnych.

Ostatnio jednak zainteresowano się forskoliną w sposób szczególny. Otóż zostało udowodnione, że sprzyja ona redukcji zbędnego tłuszczu. Ponieważ jest to substancja pochodzenia naturalnego, szybko zyskała uznanie wśród ekspertów dających porady odnośnie odchudzania oraz entuzjastów zdrowego trybu życia. Dodatkowo jest to substancja wegańska, co jest ważną informacją dla osób, które poszukują spalacza tłuszczu, a jednocześnie nie spożywają produktów zwierzęcych i odzwierzęcych.

W jaki sposób forskolina wspiera utratę zbędnych kilogramów?

Substancja pozyskiwana z pokrzywy indyjskiej wspomaga proces wytwarzania insuliny. Dodatkowo wspiera sprawne działanie tarczycy, której niedoczynność jest częstym powodem nadwagi. Pobudzenie tarczycy i trzustki prowadzi do przyspieszenia metabolizmu, a przez to, do poprawy procesów pozyskiwania energii, zamiast magazynowania tłuszczu.

W związku z działaniem forskoliny na organizm, przed jej suplementacją należy wziąć pod uwagę pewne przeciwwskazania. Należą do nich m.in: nadczynność tarczycy czy ciąża. Osoby chore na cukrzycę powinny skonsultować temat suplementacji forskoliny ze swoim lekarzem prowadzącym.

Osoby, które nie mają większych problemów ze zdrowiem, a jednak zostały forskoliną zaintrygowane, mogą z powodzeniem znaleźć ją w naszym sklepie. Należy jednak pamiętać, aby zawsze stosować się do zaleceń umieszczonych na ulotce. Dlaczego to ważne? Bo forskolina naprawdę działa!

Proces działania forskoliny

Forskolina zawiera alkaloidy, które są często stosowane w farmakologii. W zależności od rodzaju, mogą one wykazywać działanie przeciwbólowe, znieczulające, przeciwskurczowe, uspokajające czy pobudzające ośrodkowy układ oddechowy. Dodatkowo forskolina zawiera aktywne związki zwane diterpenami, które oddziałują bezpośrednio na cyklazę adenylanową.

Potwierdzona została zdolność forskoliny do szybkiego i odwracalnego zwiększania poziomu cAMP w komórkach i tkankach, jak również do wzmacniania odpowiedzi hormonalnej. (Kenneth B. Seamon, W.Padgett, J.W. Daly)

Co to oznacza? CAMP, czyli Cykliczny adenozyno-3′,5′-monofosforan jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy nukleotydów i biorącym udział w wielu procesach regulujących funkcje organizmu. Działa on stymulująco na poszczególne enzymy i białka.

Dodatkowo CAMP bierze udział w działaniu wielu hormonów, np. noradrenaliny czy glukagonu. Uczestniczy także w procesie regulacji rozpadu i syntezy glikogenu, wzmaga utlenianie komórkowe i syntezę ATP a nawet stymuluje wzrost ruchliwości plemników.

CAMP wpływa na przemianę lipidów, powodując tzw. lipolizę, dzięki której mamy do czynienia z pozyskiwaniem energii bezpośrednio z tłuszczu. Trudno o lepszy kompromis – power do działania oraz szybsza redukcja wagi. Forskolina w kapsułkach to doskonały suplement dla osób, które borykają się z nadwagą i potrzebują szybkich efektów już na początku walki o idealną sylwetkę.

Forskolina – preparat na odchudzanie?

W obecnych czasach mamy dostęp do wielu spalaczy tłuszczu. Znaczna większość z nich działa na zasadzie podgrzewania organizmu. Jest to jednak metoda kontrowersyjna. Forskoliny nie należy nazywać spalaczem tłuszczu lub środkiem na odchudzanie. Jest to naturalny suplement służący pobudzeniu metabolizmu oraz wykazujący szereg innych cennych funkcji. Oczywiście efektem ubocznym działania forskoliny jest spalanie tłuszczu.

Mimo wszystko należy pamiętać, że forskolina nie zadziała odpowiednio, jeśli do procesu redukcji wagi nie dojdzie zbilansowana dieta oraz codzienna dawka ruchu. Proces lipolizy, o którym wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej działa w połączeniu z wysiłkiem fizycznym. Zażywanie suplementu z forskoliną pozwoli zdobyć dodatkową energię, która będzie miała swoje źródło bezpośrednio z magazynów tłuszczowych.

W związku z powyższym, można potraktować forskolinę jako pewnego rodzaju odżywkę okołotreningową. Zamiast zajadać się węglowodanami, warto spróbować zażyć forskolinę przed treningiem. Takie wielotorowe i systematyczne działanie z pewnością przyczyni się do spalenia tłuszczu.

To ważne, by pamiętać, że suplementacja forskoliny nie przekłada się wyłącznie na lepszy poziom BMI, ale także wykazuje działanie na wrażliwość insulinową; wspiera metabolizm, odciąża wątrobę, prowadzi do uzyskania lepszego stosunku cholesterolu HDL do LDL. Słowem, wpływa na poprawę zdrowia i jakości życia. Pragniesz spróbować forskoliny już teraz? Zajrzyj do naszego sklepu on-line ze zdrową żywnością.

Bibliografia

Forskolin Lowers Intraocular Pressure by Reducing Aqueous Inflow

J. Caprioli, M. Sears, L. Bausher, D. Gregory, A. Mead

https://www.pnas.org/content/pnas/78/6/3363.full.pdf

Forskolin: Unique diterpene activator of adenylate cyclase in membranes and in intact cells

Kenneth B. Seamon, W.Padgett, J.W. Daly

Relationships between cyclic AMP levels and lipolysis in fat cells after isoproterenol and forskolin stimulation.

J. Pharmacol. Exp. Ther. 1986;238:659–664.

Allen D.O., Ahmed B., Naseer K.

https://journals.physiology.org/doi/pdf/10.1152/ajpcell.1984.246.1.C63

Stimulation of cAMP accumulation and lipolysis in hampster adipocytes with forskolin.

Schimmel R.J.

http://www.czytelniamedyczna.pl/5805,pokrzywa-indyjska-coleus-forskohlii-briq-wlasciwosci-biologiczne-i-aktywnosc-te.html

Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii Briq) – właściwości biologiczne i aktywność terapeutyczna

J. Baraniak

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu

Dyrektor Instytutu: Wojciech Maksymiuk

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Alicja pisze:

    Niesamowicie edukujący wpis, przesyłam go dalej znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *