Czystek – właściwości i zastosowanie

czystek

Czystek nazywany jest również różą skalną. Rośnie dziko w niektórych regionach Grecji. Lubi glebę bogatą w magnez. Krzew czystka jest wysokina około 1 metr wysokości.  Rozwijają się na nim delikatne różowe kwiaty. Czystek należy do rodziny cistaceae. Roślina ta posiada przyjemny żywiczny zapach.

Zgodnie ze starymi przekazami w lecznictwie, używane są wszystkie części rośliny, wyrastające nad ziemię. Przez gotowanie rośliny w wodzie można uzyskać z niej ekstrakt, który wykazuje bardzo wiele właściwości leczniczych.

Czystek spokojnie zastąpi popołudniową herbatkę. Foto: Pexele

Składniki aktywne

 • Hydrofile
 • Polifenole
 • Garbniki
 • Witamina E

Czystek wykorzystywany jest jako herbata, kosmetyki i jako lek. Lecznicza siła czystka chroni przede wszystkim przed podrażnieniami skóry i śluzówki, wywołanymi różnego rodzaju chorobami, od trądziku aż po ostre zapalenie migdałków czyli anginę, a również przed grypą, wszelkimi infekcjami grypowymi, przeziębieniami, bakteryjnymi chorobami żołądka i jelit. A także infekcjami wywołanymi przez grzyby, od zakażeń drożdżakami typu Candida albicans aż po grzybicze choroby skóry, paznokci i genitaliów. Czystek ma właściwości odtruwające cały organizm, chroni serce przed zawałem i skutecznie zabezpiecza skórę przed działaniem procesu starzenia się.

Na co może pomóc jeszcze czystek?

Oprócz powyżej opisanych właściwości czystek można skutecznie wykorzystywać na szereg innych chorób, między innymi do zwalczania bakterii wywołujących próchnicę i paciorkowce. Bakterie te występują we wszystkich zmianach ropnych. Wywołują przede wszystkim ropne zapalenie migdałków oraz niebezpieczne dla życia zapalenie mięśnia sercowego.

Wyciąg z czystka wykazuje właściwości zwalczające bakterie wywołujące stany zapalne żołądka i jelit, nawet tą bardzo agresywną bakterią żołądkową Helicobacter pylori. Wykazuje również działanie hamujące na wzrost paciorkowców z grupy A. Zaliczają się do nich przede wszystkim zarazki wywołujące zapalnie migdałków, szkarlatynę, różę oraz zapalenie ucha środkowego.

Znane są również właściwości lecznicze czystka przy chorobach skórnych.  Czystek działa na stany zapalne skóry różnego rodzaju, czyli wysypki, na przykład pojawiające się u niemowląt przy noszeniu pieluszek.

Czystek oczyszcza również  krew z metali ciężkich. Przy długoletnim paleniu krew obciążona jest podwyższoną zawartością kadmu. Przy regularnym piciu czystka w dawce minimum 100ml odwaru, następuję wyraźne obniżenie poziomu kadmu we krwi. Badania takie wykonywane były w 1999 roku w Schleswig-Holstein przez  dr Claus Peter Singers na grupie ośmiu palaczek i palaczy. Na tej bazie czystek można polecić jako środek odtruwający, pomagający wydalić metale ciężkie.

Odwar z suszu czystka można stosować zarówno do wnętrza, jak i na zewnątrz. Foto: Pexele

Popularne rodzaje czystka

Czystek posiada wiele ciekawych odmian, które różnią się między sobą wyglądem, miejscem występowania oraz niektórymi właściwościami. Czystek szary (inaczej siwy) występuje na terenach zachodniej części od Morza Śródziemnego. Posiada przepiękne kwiaty o kolorze różowym.

Czystek kreteński z wyglądu przypomina czystej szary. Można go spotkać nieopodal Morza Śródziemnego oraz Czarnego. Czystek ladanowy posiada czerwone kwiaty z licznymi plamkami. Mogą one osiągać średnicę nawet do 10cm. Występuje na terenach Europy południowo-zachodniej.

Czystek szałwiolistny posiada białe kwiaty, o połowę mniejsze niż czystek ladanowy. Występuje w zachodniej części Morza Śródziemnego. Czystek purpurowy można spotkać na terenach Hiszpanii oraz Portugalii. Posiada przepiękne kwiaty o purpurowym zabarwieniu.

Wspomniane egzotyczne rodzaje czysta rosną dziko i występują zazwyczaj na skalistych zboczach. Rośliny te nie wymagają dużej ilości wody, aby przetrwać. To też stanowi podstawę do wykazania licznych korzystnych właściwości pielęgnacyjnych oraz prozdrowotnych wynikających ze stosowania czystka. W naszym kraju roślina ta jest specjalnie uprawiana i raczej nie spotyka się jej dzikich odmian.

Odwar z czystka  do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego:

 • Do picia w zakażeniach Candida, trądziku, atopowego zapalenia skóry, ostrego zapalenia migdałków, zapalenia  gardła, chorób żołądka oraz jelit oraz ogólnego odtruwania.
 • Do płukania gardła przy bólu gardła i wszelkiego rodzaju zapaleniach, odcisków od noszenia protezy oraz ogólnej pielęgnacji jamy ustnej. Czystek usuwa nieświeży oddech i zmniejsza liczbę bakterii wywołujących próchnicę.
 • Do nasiadówek przy pielęgnacji obszaru odbytów czy genitaliów. Przy chorobach grzybiczych, hemoroidach oraz podrażnieniach i zranieniach skóry.
 • Do antyseptycznego mycia i oczyszczania skóry przy atopowym zapaleniu skóry, trądziku, zapaleniu skóry jak również przy wszelkiego rodzaju niedoskonałościach.
 • Do dezynfekowania i dezodoryzowania oraz mycia stop i pach.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

6 komentarzy

 1. Naturaonline pisze:

  Czystek jest naprawdę wart dodania do diety każdego. Codzienna profilaktyka może zapobiec wielu chorobom podłoża wirusowego. Również stosuję i nie narzekam!

  Kuba

 2. Wanda pisze:

  Ja czystek zaczęłam już pić na początku września bo słyszałam od mojej babci, że napar z tego zioła jest genialny na odporność organizmu. Odpukać, jeszcze nic mnie nie złapało 😉

 3. Magda pisze:

  Czystek faktycznie sprawił, że poczułam się lepiej, moja skóra również na tym skorzystała! 🙂 Tak czy siak, wybieram się już wkrótce do dermatologa, aby ustalić dalszy plan działania w dbaniu o moją buzię. Udało mi się zarejestrować przez internet, co jest ogromną oszczędnością czasu. Ta strona www wyjaśnia, w jaki sposób lekarze mogą umożliwić pacjentom szybką i wygodną rejestrację 🙂
  Pozdrawiam!

 4. Amanta pisze:

  Osobiście bardzo lubię czystek. Stosuję alternatywnie z miętą i rumiankiem, jako takie naturalne wsparcie dla zdrowia. W mojej ocenie, taki napar z dobrego suszu ziołowego może zastąpić nawet najbardziej wyszukany suplement diety na wzmocnienie organizmu.

  Do tej pory nie słyszałam jednak by odwar z czystka stosować miejscowo (zewnętrznie). Jedynie obiło mi się o uszy, że czystek wybiela zęby, ale póki co – nie zauważyłam większych zmian w odcieniach swoich zębów. Nie mniej jednak – czystek to jedna z moich ulubionych roślin.

 5. Marysia pisze:

  Od dość niedawna zaczął mnie interesować temat zdrowego stylu życia oraz fitnessu. Mój przełomowy moment nastąpił w momencie gdy moje BMI było na krawędzi nadwagi a moje ulubione ciuszki poszły na dno szafy. Obecnie uczęszczam na zajęcia fitnessu dwa razy w tygodniu. Przy okazji zdrowia fizycznego poczytałam o tych magicznych ziołach. Sama stosuję czystek, mięte oraz nagietka. Miętę tak naprawdę piję gdy mam problemy z trawieniem ale szczególnie polecam czystek ponieważ uodparnia organizm i tym samym wzmacnia go. Odkąd piję napar z czystka zauważyłam, że rzadziej miewam katar. Polecam także herbatkę z nagietka gdyż wpływa na wygląd naszej skóry.

 6. Krzychu pisze:

  byłem atopikiem, przez regularne picie czystku nawet 4 razy dziennie, przez 3 miesiące, atopia ustąpiła , do tego doszło lepsze samopoczucie .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *