Rumianek dobrodziejstwo z natury

rumianek

Rumianek, a konkretnie jego drobne biało-żółte kwiaty zawierają substancje, które rzadko występują w świecie roślin. Na tą wyjątkowość składa się przede wszystkim duża bo aż 1,5 procent ilość olejku eterycznego bogatego w związki o specyficznych właściwościach leczniczych. Substancje te działają m.in. przeciwalergicznie.W kwiatach rumianku wstępują również flawonoidy, spiroeter, fenolokwasy, fitosterole, garbniki katecholinowe, gorczyce, związku kumarynowe i śluzowe, cholina, witamina C oraz liczne sole mineralne. Właśnie tej różnorodności składników rumianek zawdzięcza opinię jednego z najcenniejszych zioła leczniczego.

Właściwości rumianku:

Łagodzi podrażnienia skóry

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym związanymi występującym wrumianek nim alfa-bisabololu i spiroeteru oraz chamazulenu, napar z jego kwiatów jest doskonałym środkiem pomocniczym wielu problemów skórnych. Można go stosować np. do przygotowania  parówek, przemywania skóry dotkniętej trądzikiem, kompresów, do łagodzenia podrażnień, a nawet zmian skórnych spowodowanych grzybicą. Pomocny również przy owrzodzeniach, oparzeniach, świądzie. Stąd też rumianek jest bardzo cennym składnikiem wielu kosmetyków – maseczek, kremów, płynów do mycia i kąpieli –  przeznaczonych do delikatnej i wrażliwej skóry.

Pielęgnuje włosy

Wyciąg z rumianku wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków do pielęgnacji włosów –  ale tylko blond gdyż ma właściwości silnie rozjaśniające. Przywraca włosom ich naturalną jasną barwę, nadaje połysk i elastyczność. W przypadku włosów ze skłonnością do przetłuszczania, przeciwdziała pojawianiu się łupieżu. A dzięki dużej zawartości związków mineralnych zapobiega wypadaniu włosów, odżywiając ich cebulki.

Uspokaja, pomaga zasnąć

Koszyczek rumianku posiada właściwości rozluźniające, pomaga się odprężyć i uspokoić skołatane nerwy, właściwości te zawdzięcza zawartości spiroeteru i związków kumaryny. Po stresującym i męczącym dniu warto zanurzyć się w kąpieli z dodatkiem naparu z rumianku. Problemy z zasypianiem miną, gdy położymy głowę na poduszeczce do której wsypiemy trochę suszonych kwiatów rumianku.

Uśmierza ból brzucha

Dzięki zawartości flawonoidów i związków kumaryny, powodujących obniżenie napięcia mięśni gładkich żołądka i jelit. Herbatka z rumianku jest również bardzo skutecznym środkiem wiatropędnym. Daje ukojenie przy nadmiernej fermentacji i wzdęciach, kolkach jelitowych oraz bólach brzucha. Dzięki właściwością rozkurczających i antyseptycznych sprawdza się również przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym.

Pomaga w problemach trawiennych

Dzięki aktywnym substancją zawartym w rumianku, skutecznie radzi on sobie z różnymi dolegliwościami trawiennymi. Ponieważ spiroeter hamuje wydzielanie histaminy, bradykiniky oraz serotoniny, które wywołują stany zapalne. Flawonoidy oraz pochodne kumaryny działają rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych. W rezultacie napar z rumianku wykazuje działanie przeciwzapalne na błony śluzowe żołądka, poprawia przepływ żółci, korzystnie działa na przewód pokarmowy oraz wątrobę. Po sutym i tłustym posiłku, herbata z rumianku ułatwi jego trawienie. Jest ona również zalecana jako środek pomocniczy w nadkwaśności żołądka i nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego, przynosząc ulgę w chorobie wrzodowej.

Łagodzi zapalenie spojówek

Skład naparu z rumianku działa antyseptycznie, ściągająco i przeciwzapalnie. Ponadto hamuje wydzielanie histaminy. Co czyni z naparu środek który jest doskonały do przemywania i kompresów na podrażnione oczy, czy to z powodu stanu zapalnego spojówek, czy uczulenia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *