Tarczyca bajkalska – sekret zdrowia z Dalekiego Wschodu

tarczyca bajkalska

Zdrowie od zawsze stanowiło dla człowieka sekret. Czy jest jakaś recepta na zdrowie? Dlaczego jedni je tracą, a inni nie? O zdrowie zabiega się z ogromnym zaangażowaniem, to o nie walczy się najgorliwiej i zanim tęskni się najmocniej. Chociaż początkowo człowiek bazował wyłącznie na własnej obserwacji i podejmowanych próbach, od zawsze czuł, że pomoc w razie choroby może kryć się gdzieś blisko, w naturze. Rośliny, chociaż w wielu przypadkach istnieją na świecie dłużej, niż ludzie, w dalszym ciągu nas zaskakują. W obecnym czasie możemy korzystać z nowoczesnych metod ich badania. Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego, wręcz rewolucyjnego. Tak też jest w przypadku tajemniczej rośliny jaką jest tarczyca bajkalska.

Jaka sama nazwa wskazuje, tarczyca bajkalska (łac. Scutellaria baicalensis Georgi) występuje głównie na terenach wschodniej Rosji, w okolicach jeziora Bajkał. Można jednak spotkać ją także w Mongolii, Chinach, Korei i Japonii. Scutella w języku łacińskim oznacza tarczę, co ma bezpośredni związek z ochroną. Tak więc geneza nazwy tarczycy bajkalskiej odnosi się do jej pochodzenia oraz sprawowanej funkcji.

Od lat stosowana, od niedawna poznana bajkalina

Tarczyca bajkalska już od setek lat znajduje swoje zastosowanie w medycynie Dalekiego Wschodu. Stosuje się ją m.in. na gorączkę czy problemy z oddychaniem. Działa wspomagająco w szybszym odzyskiwaniu sił. Jej wielokierunkowe działanie od dawna było cenione, chociaż dopiero od niedawna wiemy, czemu je zawdzięczamy. Chodzi o obecność flawonoidów specyficznych dla Scutellarii.

W tej tajemniczej roślinie można znaleźć blisko 40 rodzajów flawonoidów, z czego kilka wykazuje wyjątkowo silne działanie antyoksydacyjne. Królową wśród flawonoidów pozostaje Bajkaleina – składnik typowy dla tarczycy bajkalskiej.

Badania ostatnich lat potwierdzają bezpośrednie oddziaływanie flawonoidów na białka błonowe, enzymy lub ekspresję genów w organizmach zwierzęcych. Glikozydy oddziałują z receptorami i cukrami występującymi w błonach komórek roślin i zwierząt. (…) Ekstrakty wykazują szerokie spektrum oddziaływania farmakologicznego na procesy molekularne: hamują rozwój nowotworów oraz angiogenezę, działają neuro- i hepatoprotekcyjnie, antyoksydacyjnie, immunostymulująco. Bajkalina i wogonina redukują stany zapalne, zwiększają odporność na alergeny, wirusy, nowotwory. (Karpińska E.)

Wyniki badań nad działaniem związków zawartych w tarczycy bajkalskiej zachwycają. To kolejna roślina, której bogactwo jest nie do zakwestionowania. Suplementacja tarczycą bajkalską jest o tyle zasadna, że trudno gdzieś indziej znaleźć typowe dla niej flawonoidy, których działanie uznano za niezwykle silne i skuteczne.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz dobrej jakości suplement w kapsułkach.

Tarczyca Bajkalska – moc antyoksydantów z Dalekiego Wschodu

Struktura chemiczna flawonoidów tarczycy bajkalskiej sprawia, że są silnymi naturalnymi antyoksydantami; dzięki wolnym protonom w grupie fenolowej wchodzą w reakcje z wolnymi rodnikami, łatwo wiążą i usuwają metale ciężkie. (Karpińska E.)

Antyoksydanty to takie związki, które chronią zdrowe komórki przed procesem utlenienia. Chociaż tlen kojarzy nam się wyłącznie z czymś dobrym, w tym wypadku chodzi o niszczenie struktury komórkowej. Ciągłe atakowanie organizmu przez wolne rodniki kończy się jego znacznym osłabieniem. W konsekwencji możemy spodziewać się wielu odczuwalnych negatywnych zmian.

Pogorszenie samopoczucia, częste łapanie infekcji, wypadające włosy czy nagłe pogorszenie stanu skóry. Wolne rodniki uderzają wszędzie, gdzie mogą siać spustoszenie, z kolei antyoksydanty stają w ich opozycji i chronią organizm. Z tego względu warto jest zadbać o stałą podaż przeciwutleniaczy – zarówno w diecie i suplementacji, jak i pielęgnacji ciała oraz włosów.

Tarczyca bajkalska może być więc obecna zarówno w formie czystego ekstraktu dostępnego w kapsułkach suplementu, jak i w składzie maści końskiej, sprzyjającej zdrowiu mięśni i stawów. Stany zapalne mogą pojawić się w niemal całym ciele, uderzając gwałtownie i odczuwalnie. Tarczyca bajkalska działa antyoksydacyjnie oraz przeciwzapalnie. Warto więc uwzględnić ją w codziennym menu, jak i pielęgnacji ciała.

Antyoksydanty okazują się niezwykle cenne także w kontekście zwalczania objawów demencji. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, wolne rodniki docierają wszędzie, a osłabiony organizm starszych osób znacznie gorzej się przed nimi broni. Z tego względu można wziąć pod uwagę włączenie suplementu z tarczycy bajkalskiej do codziennej diety seniora.

Silne antyoksydanty, takie jak miłorząb (Ginkgo bilboa), tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis), izoflawony soi (Glycine max), korzeń kudzu (Pueraria lobata), stosuje się w fitoterapii zespołów otępieniowych (demencja) o etiologii wolnorodnikowej, w których dochodzi do zaburzenia funkcji kory mózgowej. (Karpińska E.)

Synergistyczne działanie flawonoidów tarczycy bajkalskiej z innymi związkami

Intrygujące są badania dotyczące wpływu tarczycy bajkalskiej na działanie innych związków korzystnych dla zdrowia i urody. Bardzo ciekawe okazały się wyniki badań dotyczące działania tarczycy bajkalskiej oraz koenzymu Q10 – osobno i razem.

Koenzym Q10 wykazywał słabsze działanie antyoksydacyjne od wyciągu z tarczycy bajkalskiej. (…)

Zawarte w Tarczycy bajkalskiej flawonoidy, takie jak bajkalina czy bajkaleina są skutecznymi zmiataczami wolnych rodników, gdyż m.in. łatwo uwalniają proton z grupy fenolowej. Z kolei koenzym Q10 pełni ważną funkcję w mitochondrialnym łańcuchu oddechowym, przenosząc elektrony z flawoprotein na cytochrom. Proces ten ma kluczowe znaczenie dla sprawnego wytwarzania wysokoenergetycznych związków w procesie oksydatywnej fosforylacji. (E. Sawicka, A. Długosz, A. Roszkowska)

Okazuje się więc, że sam koenzym Q10 nie będzie wykazywał tak silnego działania przeciwutleniającego, jak wówczas, gdy połączy się go z tarczycą bajkalską. To bardzo cenna informacja zwłaszcza dla branży kosmetycznej, która specjalizuje się w produkcji kosmetyków dla cery dojrzałej. Intrygujące, prawda?

Oczywiście to, co wiemy dzisiaj pozostaje niczym w kontekście tego, czego możemy dowiedzieć się jutro. Specjalnie dla Was nieustannie śledzimy nowinki ze świata nauki, by na bieżąco dostarczać ciekawostek na temat naturalnych metod dbania o zdrowie oraz piękny wygląd.

Bibliografia

 • Synergistyczne działanie wyciągu z tarczycy bajkalskiej i koenzymu Q10
  E. Sawicka, A. Długosz, A. Roszkowska,
 • Jagoda kamczacka – właściwości prozdrowotne owoców i możliwości ich zastosowania.
  I. Szot, T. Lipa, B. Sosnowska,
 • Właściwości przeciwutleniające niskoprzetworzonych płatków róży pomarszczonej (Rosa Rugosa)
  A. Zawiślak, M. Michalczyk,
 • Stabilizacja emulsji olejowych antyoksydantami naturalnymi
  A. Jarosławska, A. Sokół-Łętowska, J. Oszmiański.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *