Lawenda – wszechstronna roślina
Na początku lipca w ogrodach zaczyna królować lawenda. Kojarzona głównie ze światem śródziemnomorskim, od lat z powodzeniem jest uprawiana również w chłodniejszych strefach Europy, także u nas. Lawenda nie tylko pięknie pachnie i zdobi ogrodowe rabaty, ale przede wszystkim jest rośliną leczniczą o wszechstronnym zastosowaniu. Powszechnie znane jest jej działanie uspokajające i relaksujące, ale to tylko niektóre z jej właściwości.
Lawenda wąskolistna (Lavendula angustifolia) to wiecznie zielony półkrzew, który w okresie kwitnienia odznacza się charakterystycznymi fioletowymi kwiatostanami. Kwiaty lawendy w celach leczniczych zbiera się przeważnie w lipcu. Wytwarza się z nich olejek eteryczny lub suszy się je, a następnie wykorzystuje jako składnik herbat, preparatów i kosmetyków. Lawendę szeroko wykorzystuje się w aromaterapii oraz kosmetyce.
Lawenda na uspokojenie
Wśród wielu właściwości leczniczych lawendy najczęściej podkreśla się jej działanie kojące nerwy, rozluźniające i odprężające. Linalol oraz octan linalolu zawarte w lawendowym olejku eterycznym potrafią oddziaływać nawet na 100 genów ujawniających się w sytuacjach stresowych! Ciekawostka – linalol znajdziemy nie tylko w lawendzie, ale również w innych roślinach o silnym zapachu, jak mięta, róża, pomarańcza. Jego stężenie w lawendzie odpowiada za jej uspokajający i łagodzący stany lękowe charakter.
Lawendę warto używać przy: problemach z zasypianiem, bezsenności, napięciu nerwowym, nerwicy, depresji, nadpobudliwości, rozdrażnieniu, przy doświadczaniu przewlekłego stresu, przy bólach głowy spowodowanych napięciem.
Jak stosować lawendę na ukojenie nerwów?
- Kąpiel z olejkiem eterycznym – u dorosłych: 10-15 kropli olejku na wannę wody, u dzieci: 3-5 kropli na wannę wody, u niemowląt ? 1-2 kropli na wanienkę
- Herbatka z lawendą – najlepiej w połączeniu z innymi ziołami o podobnym działaniu: kwiat lawendy, owoc dzikiej róży, owoc głogu, liść melisy, szyszki chmielu, owoc kopru włoskiego. To najczęstsze składniki herbatek uspokajających – znajdziemy je na przykład w ?Herbatce na dobranoc? Darów Natury. Mieszankę ziół uspokajających można też skomponować samemu, korzystając z ususzonych kwiatów lawendy.
- Ciepła woda z miodem lawendowym lub ziołomiodem lawendowym wypita na pół godziny przed snem. Przy przewlekłym stresie można wypijać szklankę ciepłej wody z łyżeczką miodu również na czczo.
Lawenda na przeziębienie
Napary z lawendy oraz inhalacje z olejkiem lawendowym sprawdzają się również przy łagodzeniu objawów przeziębienia, jak katar, kaszel, ból gardła i zatok. Lawenda nie tylko doskonale oczyszcza drogi oddechowe, ale też działa antybakteryjnie.
Jak przygotować inhalację?
5-10 kropli olejku eterycznego dodać do miski gorącej wody, przykryć głowę ręcznikiem i wykonywać inhalacje przez około 10 minut. U dzieci, 2-4 krople olejku na miskę wody.
Lawenda przeciwko insektom
Olejek lawendowy w przypadku walki z insektami ma dwojakie zastosowanie z jednej strony chroni przed ugryzieniami, z drugiej działa przeciwzapalnie w miejscu ugryzienia.
Jak wykorzystywać olejki eteryczne do odstraszania owadów, pisaliśmy już w artykule: Naturalne sposoby na kleszcze i komary.
Jak przygotować maść łagodzącą na ukąszenia komarów i innych insektów?
Nigdy nie nakładamy nierozcieńczonego olejku bezpośrednio na skórę. Na łyżkę olejku bazowego (kokosowego, migdałowego) dodajemy 10 kropli olejku lawendowego (albo 5 lawendowego, 5 z drzewa herbacianego). Wmasowujemy odrobinę w miejsce ukąszenia.
Lawenda dla urody
Lawenda ma szerokie zastosowanie również w kosmetyce dzięki swojemu działaniu przeciwbakteryjnemu i łagodzącemu stany zapalne. Pomaga przy egzemach, łupieżu, trądziku, grzybicach i stanach zapalnych skóry.
Olejek na łupież, łojotokowe zapalenie skóry i egzemę: 20ml oleju z czarnuszki, 10 ml oleju kokosowego lub migdałowego, 5 kropli olejku lawendowego + 2 krople olejku z drzewa herbacianego. Wymieszać. Przechowywać w lodówce i wcierać małymi dawkami w skórę. Olejek można dodać również do szamponu.
Lawenda w kuchni
Lawenda to nie tylko lekarstwo. To również przyprawa, którą z powodzeniem można dodawać zarówno do słodkich, jak i wytrawnych potraw. Suszona, rozdrobniona w młynku lawenda nada wspaniały aromat wypiekom, lodom czy dresingom do sałatek.
Zioła prowansalskie z lawendą: w równych proporcjach wymieszać suszone oregano, majeranek, rozmaryn, cząber, bazylię i lawendę.
Jak przygotować cukier lawendowy: szklankę cukru (najlepiej trzcinowego albo ksylitolu) wymieszać z pół szklanki drobno zmielonych kwiatów lawendy i zamknąć szczelnie w słoiku na miesiąc, a następnie używać jako dodatek do deserów: lodów, kremów, koktajli.
Lawenda ma bardzo wiele właściwości, które wpływają na nasze zdrowie oczywiście w dobry sposób 😉 Sama często robiłam sobie inhalacje z jej użyciem podczas przeziębienia 😉 Znałam tylko te dobre dla zdrowia, ale te inne z pewnością również się przydadzą 🙂
Ja bardzo lubię dodatek lawendy w lemoniadzie. Pasuje genialnie!
Lubię lawendę, co roku umieszczam w garderowie i robie z niej różne rzeczy. Nawet do kartek załączam. Jednak nigdy nie używałam w kuchni. Hm, musze spróbowac.