Czy medyczna marihuana może być wykorzystywana w leczeniu astmy?

Zastosowanie medycznej marihuany

Jest już wiele zdiagnozowanych schorzeń, w przypadku których medyczna marihuana znajduje zastosowanie. Istnieją jednak jeszcze choroby, których leczenie konopiami wymaga jeszcze poszerzonych badań. Jak wygląda kwestia astmy? Czy lecznicza marihuana może być wykorzystywana w tym przypadku? Co należy wiedzieć w tym przypadku?

Czym jest i kto może przepisać leczniczą marihuanę?

Mianem medycznej marihuany określa się susz konopny, który można kupić wyłącznie w aptece, posiadając wystawioną przez lekarza receptę. Medyczna marihuana różni się jakością i pewnością składu od nielegalnego narkotyku dostępnego na czarnym rynku. Nie zaleca się jej palenia, gdyż w czasie spalania suszu powstaje drażniący drogi oddechowe dym (co szczególnie może być szkodliwe dla astmatyków), poza tym wydzielają się substancje smoliste, które są kancerogenne. Zalecaną metodą stosowania jest waporyzacja medycznej marihuany – w czasie tego procesu susz jest ogrzewany do temperatury uwalniania oparów kannabinoidów, co jest bezpieczniejsze i bardziej wydajne. 

Istnieje wiele wskazań, w przypadku których waporyzacja medycznej marihuany może okazać się pomocna. Przykładem jest przepisywana niektórym pacjentom marihuana medyczna na jaskrę, w onkologii w leczeniu przewlekłego bólu różnego pochodzenia, padaczce lekoopornej. Uprawniony do przepisania medycznej marihuany jest każdy lekarz, który może wypisywać recepty RPW (z wyjątkiem lekarza weterynarii) – jeśli pacjent się kwalifikuje, receptę otrzymać można też zdalnie: https://centrummarihuany.pl/. Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję, czy pacjentowi może być przepisana medyczna marihuana, a astma to jedna z chorób, którą należy bezwzględnie podać przy wywiadzie medycznym. 

Czym jest astma i jak się ją leczy?

Astmą określa się przewlekły proces zapalny, który obejmuje drogi oddechowe. Stan ten przyczynia się do nadwrażliwości dróg oddechowych, co prowadzi do ograniczenia wydolności i problemów z przepływem powietrza przez oskrzela. Choroba może objawiać się świszczącym oddechem, uciążliwym kaszlem, obrzękiem śluzówki, dusznością czy uczuciem ucisku w klatce piersiowej. 

Występowanie astmy wiąże się z różnymi czynnikami, zarówno genetycznymi jak i środowiskowymi, a nawracające epizody nasilenia choroby mogą w niektórych przypadkach nawet zagrażać życiu. Chorobę kontroluje się lekami, które dobiera się do nasilenia przebiegu choroby, poza tym pacjent powinien unikać wyzwalaczy jej nasilonych objawów. 

Marihuana medyczna a astma – co należy wiedzieć?

Schorzeń, w przypadku których medyczna marihuana znajduje zastosowanie, jest wiele. Każdorazowo jednak to zawsze lekarz, analizując historię medyczną danego pacjenta, podejmuje decyzję o jego kwalifikacji do leczenia konopiami. Na temat leczenia astmy medyczną marihuaną niewątpliwie potrzeba jeszcze bardzo dużo badań. Jest to schorzenie dróg oddechowych, w przypadku którego należy zachować szczególną ostrożność, by nie pogorszyć stanu, w jakim pacjent się znajduje. 

Można jednak znaleźć doniesienia o możliwym redukowaniu objawów astmy przez medyczną marihuanę u myszy, co mogłoby wskazywać na potencjał leczenia tego schorzenia u ludzi. Na ludziach również przeprowadzone zostały pierwsze badania, które wykazały m.in. iż konopie mają działanie rozszerzające oskrzela, wpływając na poprawę stanu osób badanych. Kannabinoidy wpływają bowiem na receptory CB1, a te mają związek ze stanami zapalnymi, ponadto lecznicza marihuana działa rozluźniająco na mięśnie dróg oddechowych i ma właściwości przeciwskurczowe.

Terapie konopne wymagają jednak znaczenie poszerzonych badań, by móc z całą pewnością mówić o ich bezpieczeństwie, czy też skuteczności. Trzeba też pamiętać, że astma astmie nie jest równa – niektórzy chorzy funkcjonują z chorobą względnie normalnie, a inni zmagają się z ciężką, zagrażającą życiu postacią choroby – każdego pacjenta należy zatem traktować indywidualnie w przypadku terapii alternatywnych.

Żródła:

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Biotrendy pisze:

    Bardzo cieszę się, że autor podjął temat medycznej marihuany i jej potencjalnego zastosowania w leczeniu astmy. To zagadnienie zasługuje na uwagę, ponieważ może to być krok w kierunku rozwoju nowych, skuteczniejszych terapii dla osób cierpiących na astmę. Wprowadzenie medycznej marihuany jako opcji leczniczej otwiera drzwi do nowych możliwości. To szczególnie ważne dla tych pacjentów, którzy nie reagują na tradycyjne leki lub doświadczają skutków ubocznych. To nie tylko kwestia łagodzenia objawów, ale także polepszenia jakości życia. Warto zaznaczyć, że badania nad tym zagadnieniem są wciąż na wczesnym etapie, ale obiecujące wyniki sugerują, że medyczna marihuana może pomóc w zmniejszeniu zapalenia oskrzeli i złagodzeniu skurczu mięśni gładkich dróg oddechowych. Jestem bardzo wdzięczny za ten wpis, który podnosi ważny temat i zachęca do dalszej dyskusji oraz badań w tej dziedzinie. To świetnie, że blog promuje edukację i informowanie społeczności na temat alternatywnych terapii. Oby więcej ludzi miało dostęp do rzetelnych informacji na ten temat. Dzięki temu możemy razem pracować nad poprawą życia osób cierpiących na astmę. Brawo dla autora za odważne podejście do tego tematu i zachęcam do dalszych wpisów na temat medycznego wykorzystania konopi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *