Trądzik – nowa perspektywa na leczenie naturalne

Trądzik

Trądzik pospolity to problem medyczny, który dotyka nie tylko nastolatków, ale również młodych dorosłych. Niestety przypadłość ta mocno wpływa na samopoczucie i samoocenę osób cierpiących na to schorzenie. Ogólnie rzecz ujmując trądzik jest spowodowany nadmiernym wydzielaniem sebum. Martwe naskórki blokują mieszki włosowe, a na twarzy pojawiają się ?wypryski?. Zmiany skórne można znaleźć nie tylko na twarzy, ale również na szyi, plecach oraz  klatce piersiowej.

Większość przypadków trądziku jest leczona przez lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.  Ten ostatni stosuje stosuje bardziej agresywne metody leczenia w postaci: retinoidów, kwasów, tabletek antykoncepcyjnych i antybiotyków. Trądzik to jednak problem złożony i warto spojrzeć na niego całościowo. Przypadłość ta pokazuje przede wszystkim,  że w naszym ciele brakuje równowagi.

Jak w naturalny sposób pomóc w walce z trądzikiem?

Warto przyjrzeć się naturalnym sposobom leczenia, które można podjąć, aby niezależnie od wieku, zmniejszyć trądzik. Metody te wzmocnią cały organizm, a finalnie zmiany na skórze również się zmniejszą. Trądzik to przypadłość, którą długo się leczy i wpływ na nią mają nie tylko skłonności genetyczne, styl życia, to co jemy, zanieczyszczenia, ale również emocje. Takie powiązanie emocji z różnymi dolegliwościami znajdziemy w koncepcjach holistycznych, które traktują człowieka jako całość. Nie zajmują się tylko ciałem i jego fizjologią, ale także umysłem i emocjami. Zgodnie z tymi teoriami w równej mierze „trawimy” pożywienia jak i emocje np. złość, stres, strach, lęk. Warto się im przyjrzeć jak przeżywamy te negatywne emocje i ile jest ich w naszym życiu.

Emocje negatywne to ważny aspekt w leczeniu trądziku. Foto: Pexele

Usuń toksyny z organizmu

Jeśli na twarzy pojawiają się „wypryski”, to oznacza, że organizm mierzy się z nadmiarem toksyn, które są w naszym organizmie. Warto się skupić na kilku aspektach, aby odciążyć organizm z „toksyn”:

  • dieta oczyszczająca ( detoks) – warto wybrać koncepcję detoksu, która rozumie jak działa nie tylko ciało, ale również jaki wpływ na ciało ma umysł i jego myśli ;
  • unikanie przetworzonej żywności ;
  • poprawienie stanu jelit ;
  • wzmocnienie wątroby i nerek ;
  • redukcja kosmetyków, w których składzie jest dużo chemii na rzecz pielęgnacji na bazie produktów pochodzenia naturalnego  np. olei, maseczek, które w składzie mają naturalne składniki ;

Wszystkie te elementy na pewno wpłyną na ogólny stan zdrowia, a co za tym idzie – na wygląd skóry.

Przyjrzyj się swojej diecie

Dieta eliminacyjna bywa trudna. Jeśli mamy możliwość, warto zrobić testy pokarmowe, które wykażą, czy jakiś produkt z diety jest alergenem. Warto skoncentrować się na dobrze zbilansowanym sposobie żywienia. Sprawdź, czy  poniższe produkty znajdują się w Twojej diecie i ile ich jest.

  • Przetwory mleczne – badania pokazują, że produkty mleczne,  takie jak mleko, zwiększają produkcję sebum  poprzez stymulację hormonu IGF -1, a tym samym zwiększają ryzyko trądziku.
  • Produkty o wysokiej zawartości cukru, przyczyniają się do zaostrzenia trądziku, dlatego zaleca się ich minimalizację. Spożycie czekolady również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku.
  • Żywność wysoce przetworzona. Szczególnie ważne jest unikanie żywności przechowywanej w puszkach.
  • Duża ilość glutenu również może wpływać na trądzik i zatykanie porów twarzy.

Co pomoże w walce z trądzikiem?

Przyjrzyj się co możesz zmienić w swojej diecie i stylu życia:

  • zwiększenie ilości warzyw w diecie;
  • spożywanie produktów, które zawierają witaminę A, E oraz cynk;
  • zadbanie, aby w diecie było więcej kwasów omega-3;
  • błonnik przyspieszający przemianę materii;
  • nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie w usuwaniu toksyn z organizmu. Sprawdź, czy pijesz wystarczającą ilość wody przez cały dzień. To ważne, aby była to woda, a nie herbata, kawa czy sok! Jeśli nie wiesz tego, przyjrzyj się temu, czyli wybierz jeden dzień i dokładnie notuj każdą porcję wody jaką spożyjesz. Wówczas „czarno na białym” można zobaczyć  jak to wygląda. Jeśli czujesz, że masz z tym kłopot, istnieją darmowe aplikacje, które pomagają w przypominaniu o tym dobrym nawyku.

Popraw stan jelit

Hipokrates stwierdził już 2400 lat temu, że „wszystkie choroby zaczynają się w jelitach”. Nasze jelita i skóra są podstawowym sposobem w jaki toksyny wchodzą do organizmu. Osoby z problemami jelitowymi, takimi jak: zespół jelita drażliwego, przewlekła biegunka, zaparcia, wzdęcia itp., często mają problem z nieszczelnym jelitem. Słaba bariera jelitowa powoduje zwiększoną absorpcję chemikaliów i toksyn. Zdrowie jelit można zoptymalizować przyjmując wysokiej jakości probiotyki i prebiotyki. Jednocześnie ważne jest bycia na diecie bogatej w warzywa, owoce, kasze, ryże oraz kiszonki. Zadbanie o rozwój zdrowego mikrobiomu jelitowego wpłynie również na stan skóry. Jeśli oczyścimy i wzmocnimy jelita zrobimy miejsca na działanie ziół oraz suplementów diety, które często są polecane jako kuracja dla trądziku. Jeśli w najgorszym przypadku będziesz musiał skorzystać z antybiotykoterapii organizm będzie na to przygotowany.

Zadbaj o wątrobę

Zdziwiony? Wątroba to ogromny narząd, który pomaga w usuwaniu nadmiaru toksyn. Patrząc na to w jakich czasach żyjemy, nie ma ona „łatwego życia”. Jeśli szukasz naturalnych sposobów na wsparcie wątroby, możesz skorzystać z oleju z czarnuszki. Czarnuszka bardzo dobrze chroni wątrobę. Wspomaga ją w usuwaniu toksyn i przyspiesza metabolizm tłuszczów. Pobudza również produkcję żółci.  Olej z czarnuszki można również stosować jako kosmetyk, który pomoże w walce z trądzikiem, ponieważ zawiera dużo czynników aktywnych takich jak przeciwutleniacze oraz tymochinon, dzięki któremu olej wykazuje działania przeciwzapalne i przeciwbólowe. Działanie antybakteryjnie zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się trądziku oraz przyspieszy leczenie powstałych wyprysków. Olej z czarnuszki pomaga w likwidacji zaskórników. Jest często wskazywany przez kosmetologów jako pomoc w walce ze skórą trądzikową, która jest narażona na mikroblizny, a olej z czarnuszki wpływa na spłycenie ich.

Sen i wątroba

Jak możemy jeszcze wzmocnić naszą wątrobę w walce z toksynami. Wątroba lub się wyspać. Może wtedy spokojnie pracować i oczyszczać organizm z toksyn, regenerować się. Warto kłaść się spać najpóźniej o 22:30 -23:00. Zdrowy sen skutecznie poprawi nie tylko samopoczucie, ale i wygląd. Nie ma tańszego kosmetyku niż sen.

Sen to najtańszy kosmetyk! Foto: Pexele

Wprowadź do diety więcej kwasów tłuszczowych omega -3

Kwasy omega-3 są ważnym składnikiem zdrowej diety. Stanowią budulec komórek i spowalniają proces ich starzenia się. Do kwasów omega-3 pełniących istotną rolę w diecie człowieka należą:

  • EPA – kwas eikozapentaenowy,
  • DHA – kwas dokozaheksaenowy (DHA),
  • ALA – kwas alfa-linolenowy.

Kwas EPA i DHA są niezbędne dla zdrowia mięśni, mózgu i naczyń krwionośnych. Zgodnie z badaniem z 2014 roku kwasy tłuszczowe omega-3 są korzystne dla redukcji trądziku przy dawkach 2000 mg na dobę. Te ważne składniki odżywcze można znaleźć w takich produktach jak: orzechy włoskie, migdały, nasiona chia, nasiona lnu, nasiona konopi, awokado, zielone warzywa (brokuły, kapusta, zielony groszek, zielona soja), oleje roślinne – rzepakowy, lniany, kukurydziany, sezamowy, konopny, sojowy, słonecznikowy, z pestek winogron czy orzechów włoskich.

Witaminy i mikroelementy, które pomogą w walce z trądzikiem

Cynk

Badanie z 2013 roku w Journal of Drugs in Dermatology wykazało, że cynk doustny i miejscowy może być pomocny w leczeniu trądziku ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Przed zastosowaniem cynku w postaci tabletek skorzystaj jednak z porady lekarza. Naturalnie cynk występuje w takich produktach: pomidory (tylko wtedy kiedy jest na nie sezon), natka pietruszki, sezam, dziki ryż, pestki dyni, kakao, warzywa kapustne, quinoa, tofu, fasola adzuki.  

Witamina C

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Zgodnie z badania z 2005 roku w International Journal of Cosmetic Science miejscowe stosowanie  witaminy C może być korzystne zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu trądziku. Sugerowana dawka powinna być zgodna  z zaleceniami na etykiecie. Naturalnie witamina C występuje w takich produktach: żółta papryka, pomarańcza, jarmuż, brokuł, brukselka. Wygląda na to, że wcale nie jest najwięcej w cytrynie. 

Witamina E

Według badań, witamina E, w połączeniu z cynkiem i laktoferyną, zmniejsza trądzik. Badania pokazują , że niski poziom witaminy E wydaje się być bardziej powszechny u osób z trądzikiem.  Sugerowana dawka powinna być zgodna  z zaleceniami na etykiecie. Naturalnie witamina E występuje w takich produktach: oleje roślinne: słonecznikowy, z orzechów włoskich, rzepakowy, arachidowy, orzechy laskowe i włoskie, pestki słonecznika, papryka, natka pietruszki, szpinaku, czosnku, marchwi, kapuście, sałacie, brukselce.

Spójrz na siebie jak na całość

Wiemy, że walka z trądzikiem nie jest łatwą sprawą i wymaga konsekwencji oraz determinacji. To co jest ważne przy tej chorobie, to spojrzeć na siebie całościowo. Skupienie się na  kosmetyce twarzy nie rozwiąże problemu. Zapobieganie i leczenie trądziku może być złożone. Aby osiągnąć optymalny sukces, konieczne jest holistyczne podejście. Zmiany żywieniowe mają tu kluczowe znaczenie, pomocne jest również eliminowanie toksyn. Leki, jeśli są konieczne, mogą być skuteczne, ale powinny być stosowane przez możliwie jak najkrótszy czas, szczególnie doustne antybiotyki. Optymalizacja żywienia i zdrowego trybu życia ma tutaj kluczowe znaczenie.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

9 komentarzy

  1. Aleksandra Załęska pisze:

    Miałam jako nastolatka problemy z trądzikiem, które wynikały z problemów hormonalnych. Na szczęscie udało mi się pokonać trądzik odpowiednią dietą i kremami

    • Aneta pisze:

      Co do hormonów w moim przypadku terapia cbd, która rozpisała konopiafarmacja. 4 miesiace już jestem be znawrotu. Nie wprowadziłam drastycznej zmiany diety.

  2. Ania pisze:

    Zgodzę się z tym, że styl życia ma niezaprzeczalny wpływ na naszą skórę. Sama po sobie widzę, że gdy dbam o siebie, tzn. jestem aktywna fizycznie i odżywiam się bardziej uważnie, to jej stan się poprawia. Mniej wysoko przetworzonych produktów, brak cukru, dobre tłuszcze, wypocenie stresu na treningu i czas spędzany na powietrzu to w moim przypadku najlepsza terapia! 🙂

  3. Kwadrans dla Ciebie pisze:

    Bardzo się cieszę, że na szczęście problem trądziku nigdy mnie nie dotknął. Tak jak poprzedniczka zgadzam się z tym, że styl życia jaki prowadzimy ma ogromny wpływ na naszą skórę oraz zdrowie. Dlatego powinniśmy bardziej przyglądać się temu jak jemy oraz jak funkcjonujemy.

  4. sandicious pisze:

    mnie trądzik ominał jak byłam nastolatką, ale ostatnio przez zaburzenia hormonalne miałam problem z krostami.. Długo się męczyłam , na całe szczęście wiem już dlaczego się pojawił .

  5. Kejt pisze:

    Problem trądziku niestety mnie dotyczy, ale radzę sobie z nim coraz lepiej. Odpowiednia dieta, pielęgnacja, sen, to wszystko pomaga 🙂

  6. Candy Pandas pisze:

    My staramy się aby nasza dieta naprawdę była zdrowa i trądzik faktycznie złagodniał ale całkiem go nie wyleczyłyśmy. Zresztą nawet jak słynny Izotec nam nie pomógł to już nie wiem co może być innego pomocnego :/

  7. Dorota z dermiblog pisze:

    No tak, bo trądzik to nie tylko problem cery…dlatego detoks i dobre odzywianie są tu kluczowe

  8. Klaudia pisze:

    Czasami niestety naturalne metody nie mają zastosowania 🙁 tak było u mnie, faktycznie ograniczenie pewnych grup żywnościowych sprawia, że stan buzi się nie pogarsza, ale niestety po naturalnych kosmetykach u mnie nie było poprawy. Czasem warto jednak postawić na sprawdzone kremy dedykowane cerze trądzikowej. U mnie było to acnederm, jako jedyny przyniósł poprawę cery, rozjaśnił przebarwienia a trądzik zwalczył całkowicie. Poleciła mi go farmaceutka i jestem jej naprawdę wdzięczna bo był to strzał w 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *