Zastosowanie prozdrowotnych właściwości łopianu

Rośliny stanowią obecnie centrum zainteresowania wielu branż. Dzieje się tak z wielu powodów. Przede wszystkim obserwujemy trend na naturalne surowce. Dodatkowo ludzie coraz częściej odkładają na półki produkty posiadające składniki pochodzenia odzwierzęcego. Wegańskie kosmetyki, bezmięsne jedzenie, czyste i naturalne składy – coraz bardziej nas interesują. Dlatego z ogromną otwartością i śmiałością wchodzimy w tę tematykę. Staramy się na bieżąco dociekać, jaka roślina co oferuje, aby móc jeszcze lepiej doradzać podczas zakupów w naszym sklepie – Stragan Zdrowia. Tym razem pod lupę bierzemy łopian.

Łopian – znany jako “chwast z rzepami”

Spacerując z psem, idąc chodnikiem w centrum miasta czy udając się na wędrówkę po łonie natury – w każdej z tych sytuacji możemy spotkać łopian (Arctium L.). Tak się składa, że ta roślina z rodziny astrowatych występuje licznie na terenach Azji oraz Europy, a w Polsce można spotkać aż cztery gatunki łopianu: łopian gajowy (Arctium nemorosum Lej., syn. A. nemorosum Lej. & Courtois), łopian mniejszy (Arctium minus (Hill) Bernh.), łopian pajęczynowaty (Arctium tomentosum Mill.) oraz łopian większy (Arctium lappa L.).

Z łopianem wiąże się wiele śmiesznych i uroczych historii. Można się ich doszukać, poruszając się po tematyce gwary występującej niegdyś na niektórych obszarach Polski. Lud słowiański, zamieszkujący swego czasu bardzo szeroki obszar, w który wlicza się także tereny dzisiejszej Polski, korzystał z dóbr łopianu. Roślina ta zwróciła na siebie ludzką uwagę, przyczepiając się do ubrań, przyrządów rolniczych czy zaprzęgów konnych. Początkowo więc nazywano ją “dziadem” – właśnie przez te liczne “podróże na gapę”.

Być może to właśnie dzięki temu obecnie wiemy o łopianie tak dużo. Bo człowiek musiał się najpierw zorientować, że taka roślina istnieje. Następnie zainteresował się jej właściwościami, by z czasem świadomie z nich korzystać.

Co zawiera w sobie łopian?

W łopianie można znaleźć liczne składniki aktywne, w tym: kwasy organiczne, fitosterole, garbniki, flawonoidy, związki poliacetylenowe, seskwiterpeny, inulinę. Dodatkowo łopian to źródło witamin: A, C, E oraz składników mineralnych, jak fosfor i siarka. Co to oznacza? – Przede wszystkim łopian jest źródłem cennych antyoksydantów, czyli składników chroniących organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Wolne rodniki uszkadzają każdą napotkaną komórkę. Stanowią podłoże zaburzenia pracy układu immunologicznego, jak również mogą przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry czy nadmiernego wypadania włosów. Wolne rodniki występują wszędzie. Ich nasilona aktywność związana jest z pokłosiem życia w rozwiniętej cywilizacji. Stres, jałowe jedzenie oraz zanieczyszczone powietrze – to wszystko stanowi źródło ataku wolnych rodników.

Nic więc dziwnego, że aktywność antyoksydacyjna jest jedną z głównych broni – zarówno w kontekście dbania o zdrowie, jak i piękny wygląd. Antyoksydanty są potrzebne zarówno w branży farmakologicznej, jak i kosmetycznej. Łopian staje się zatem coraz bardziej pożądaną rośliną, stanowiącą źródło cennych składników aktywnych.

Co daje łopian i jak działa?

Wspomnieliśmy już nieco o przeciwrodnikowym działaniu łopianu. W jakiej formie można go spotkać i jak stosować, aby osiągnąć korzyści dla zdrowia? Otóż łopian można zarówno spożywać (w odpowiedniej formie), jak i stosować zewnętrznie: na ciało i włosy. Korzeń łopianu, dostępny w formie suszu, można stosować od wewnątrz, jako odwar, jak i na zewnątrz, np. okład na bolące stawy.

Już w medycynie ludowej stosowano łopian w celu przyspieszenia rekonwalescencji np. po wypadku. Dzisiaj to zastosowanie znalazło swoje potwierdzenie w nauce. Okazuje się bowiem, że zawarte w łopianie lignany uspokajają stany zapalne i przynoszą ukojenie bolącym stawom.

Z kolei stosowanie łopianu w formie lekkiej ziołowej herbatki może wspomagać trawienie, jak również pełnić funkcję oczyszczającą poprzez działanie diuretyczne i napotne. Dlatego podczas odbywania detoksu warto się tą rośliną zainteresować.

Łopian może okazać się pomocny także podczas leczenia trądziku. Wystarczy namoczyć okład w letnim odwarze z łopianu, a następnie nałożyć go na twarz. Taki okład nie tylko przyniesie ukojenie, ale także pozwoli wniknąć cennym składnikom do wnętrza skóry.

Łopian – roślina na piękne włosy

Łopian coraz częściej występuje w kosmetykach naturalnych do pielęgnacji włosów. Można go znaleźć m.in. w szamponie, odżywce czy masce do włosów. Tutaj najpopularniejszym surowcem kosmetycznym jest olej z łopianu, który z jednej strony wzmacnia włosy i dodaje im blasku, a z drugiej działa antyłupieżowo i pozwala skórze się szybciej regenerować.

Z tego powodu kosmetyki na bazie oleju z łopianu są polecane osobom, którym marzy się zapuszczenie błyszczącej, niskoporowatej tafli lub burzy zdrowych loków. Okład z łopianu, poza tym, że sprawdza się w przypadku pielęgnacji skóry twarzy, można zastosować również na skalpie. Zapewni on nawilżenie, jak również ochroni skórę przed łupieżem.

Łopian, w zależności od jego wykorzystania, zbierany jest jesienią lub wiosną. Źródła medyczne podają, że najcenniejszy jest korzeń łopianu, chociaż czasem wykorzystywane są także jego liście. Ponieważ w Polsce tej rośliny nie brakuje, surowce na jej bazie są stosunkowo tanie i można z nich czerpać do woli.

Bibliografia

  • E. Rogowska-Cybulska, Nazwy roślin motywowane nazwami części ludzkiego ciała w „Słowniku gwar kaszubskich” B. Sychty.
  • wikipedia.pl

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Kasiaa pisze:

    i pomyśleć że mam to w ogródku :0

  2. Ulka pisze:

    Ale cudownie, że trafiłam na ten post mam tego pełno wkoło domu, a zawsze uważałam to za chwast.
    Co prawda z trądzikiem już sobie poradziłam odkąd odkryłam %% olejki z konopi, ale szukam czegoś na włosy , może warto z tego robić wcierki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *