Moringa – cud natury

Moringa

Zdecydowanie wierzymy, że w naturze można znaleźć wiele niezwykłych rozwiązań. Im więcej natury w naszym życiu tym lepiej. Naturalne materiały, naturalne produkty jak i spędzanie czasu blisko natury. Z zapartym tchem śledzimy odkryte przez badaczy rośliny, takie jak moringa które możemy śmiało okrzyknąć CUDEM NATURY!

Moringa zdecydowanie zasługuje na tę nazwę. Nazywana jest też „drzewem długowieczności”pochodzi z północno-zachodnich Indii i Pakistanu. W Polsce znana szerzej od niedawna. Stosowana w medycynach starożytnych od ponad 4 000 lat. W 2014 r. Magazyn „EatSmarter” stwierdził na Moringa jest  „zdrowsza niż jakiekolwiek owoc czy warzywo” i uznał ją za jedną ze 100 najzdrowszych produktów.

Co sprawia, że Morigna jest taka niezwykła?

Moringa zawiera ponad 90 składników odżywczych, w tym 40 silnych przeciwutleniaczy i  8 niezbędnych aminokwasów. Bogata w flawonoidy. Doskonałe źródło białka, witamin, minerałów, beta-karotenu i związków fenolowych.

Moringa 7 najważniejszych faktów

 • źródło białka
 • jest źródłem witamin i flawonoidów,
 • bogata w beta-karoten,
 • silny przeciwutleniacz,
 • stabilizuje poziom cukru we krwi,
 • odżywia mózg i ciało,
 • poprawia metabolizm i trawienie,

Liście z drzewa Moringa

Cała niezwykła

Moringa  wymaga w uprawie niewielkiej ilości wody, rośnie szybko i przez cały rok na prawie każdym rodzaju gleby. Każda część drzewa jest jadalna lub cenna na swój sposób. Nasiona używane są do oczyszczania wody, kora, korzenie i kwiaty mają potężne lecznicze właściwości i największy klejnot tej rośliny czyli liście, które są wyjątkowo bogate w składniki odżywcze.

Zdrowotne  właściwości Moringi

Moringa ma 2 razy więcej białka niż jogurt, 4 razy więcej wapnia niż mleko, 9 razy więcej żelaza niż szpinak, 4 razy więcej potasu niż banan, 4 razy więcej witaminy A niż marchew, 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcza oraz 4 razy więcej błonnika niż owies.

Świeża Moringa smakuje całkiem dobrze – coś pomiędzy szpinakiem, a szparagiem – co czyni ją łatwym dodatkiem do różnych kuchni. Jest bogata w witaminy z grupy B i przeciwutleniacze, takie jak kwercetyna, która jest zaliczana do najcenniejszych składników przeciwalergicznych. Kwercetyna skutecznie minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii oraz zwalcza te już występujące. Dodatkowo ma działanie antyhistaminowe i przeciwzapalne.

Moringa jest szczególnie bogata w  witaminę A, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania oczu, układu odpornościowego, skóry, błon śluzowych i włosów. Drzewo zawiera poza tym duże ilości manganu, chromu i boru. Pierwiastki te mają duże znaczenie dla zdrowia kości i stawów, przemiany materii i radzenia sobie ze stresem. Bor jest ważnym mikroelementem dla pracy mózgu i pełni znaczącą rolę w gospodarowaniu innymi pierwiastkami.

Jakość białka w Moringa jest niezwykle wysoka, jest porównywalna z jajami.  Roślina zawiera 18 z 20 aminokwasów w tym 8 aminokwasów egzogennych, których organizm nie może syntetyzować samodzielnie, więc muszą być dostarczane w pożywieniu. Roślina jest również bogata w kemferol (należy do flawonoidów), który według najnowszych badań okazuje się obiecującym środkiem  zapobiegawczym i leczeniczym w różnych typach nowotworów. Jego działanie prawdopodobnie polega na przerwaniu wzrostu komórek w złośliwych komórkach nowotworowych.

Efekty przeciwstarzeniowe Moringi

Wiele wiadomo już o korzyściach płynących z Moringi wiele  pozostaje jeszcze do odkrycia, jak to bywa w przypadku roślin leczniczych. Analiza biochemiczna wykazała, że liście Moringi, zawierają duże ilości hormonów roślinnych znanych jako cytokininy i wyjątkowo wysoki poziom zeatyny. Dlaczego to jest tak ważne? Cytokininy opóźniają proces, który powoduje starzenie u roślin i ludzi. Zeatyna opóźnia proces starzenia się poprzez wpływ na podział komórek i ma silne właściwości antyoksydacyjne. Badania wykazały, że Moringa zawiera od dwóch do trzech tysięcy razy więcej tych hormonów  niż jakakolwiek inna roślina znana człowiekowi.

Regularnie stosowanie Moringi

Spożywając Moringę regularnie możemy zauważyć  wzrost wytrzymałości i energii. Roślina ma również działanie lecznicze i oczyszczające na przewód pokarmowy, a różne przeciwutleniacze w roślinie wpływają korzystnie na leczenie problemów trawiennych, w tym wrzodów i innych poważnych zaburzeń. Ze względu na zawartość aminokwasów i gęstość składników odżywczych, wiele osób regularnie zażywających zauważa pozytywny wpływ na nastrój, ponieważ roślina pomaga organizmowi w tworzeniu neuroprzekaźników i innych niezbędnych neurochemikaliów.

Kwiaty z drzewa Moringa

Ajurwedyjskie korzenie Moringi

Teksty ajurwedyczne podają, że Moringa jest stosowana w tej najstarszej medycynie już od ponad 4 000 lat i leczyła ponad 300 różnych chorób.

Według ajurwedy jest to potężny środek do oczyszczania krwi, który pomaga w usunięcia zanieczyszczeń, toksyn, pasożytów i odpadów metabolicznych, pomaga odmłodzić komórki od środka. Odżywia i oczyszcza krew, tkanki mięśniowe, szpik kostny i tkanki tłuszczowe z toksyn.

Większość starożytnych systemów medycyny postrzega rośliny również jako środki, które wpływają, nie tylko na ciało, ale także na osobowość, umysł, energię, emocjonalne i duchowe skłonności osoby. W związku z tym Moringa znana jest z następujących subtelnych (mentalnych, emocjonalnych, energetycznych i duchowych) właściwości.

Oprócz ich niezwykłych właściwości odżywczych, mówi się, że liście przywracają pewność siebie i rozwiązują problem niezdecydowania. Starożytni lekarze używali  liści Moringi, aby zapewnić jasność umysłu, co przyczynia się do poczucia pewności i pewności.

 • Korzenie Moringi

Mówi się, że korzenie rośliny są łagodnie uspokajające i mają właściwości uziemiające, jak to często bywa w przypadku leków korzeniowych. W szczególności korzeń jest znany z tego, że wzmacnia poczucie spokoju i równowagi, a także pomaga utrzymać pewność w okresie zmiany.

 • Nasiona Moringi

W starożytnych kulturach nasiona rośliny były wykorzystywane jako lekarstwo na depresję. Czczono je ze względu na ich zdolność do dawania energii i przezwyciężania poczucia beznadziei. Wierzono, że nasiona odnawiają ducha i wzmacniają ciało psychicznie i emocjonalnie.

 • Kwiaty Moringi

Kwiaty roślin pomagają w  odpuszczaniu minionych wspomnień, poczucia winy, emocjonalnych ran i urazów. Mówi się, że kwiaty Moringi zachęcają do pozytywnego myślenia i odnowionego spojrzenia na życie.

Prawda, że fascynująca roślina?

Jak zażywać?

Jak w przypadku każdej nowej rośliny zacznij powoli, aby znaleźć dawkę, która rezonuje z Twoim ciałem. Moringa jest bardzo bogata w składniki odżywcze, więc niewiele jej potrzeba. Za duża ilość może być marnotrawstwem, ponieważ organizm wchłonie tylko część składników odżywczych, których potrzebuje od razu, a resztę wydala.

UWAGA! Przeciwwskazaniem do stosowania rośliny jest ciąża, ponieważ substancje, które zawiera, mogą wywołać nieplanowane skurcze i zwiększyć tym samym ryzyko poronienia. Jest to również środek zagęszczający krew, więc jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki rozrzedzające skonsultuj to z lekarzem.

Kosmetyczne zastosowanie oleju Moringa

Ponieważ Moringa jest rośliną olejodajną, z łatwością można wykorzystać jej działanie w branży kosmetycznej. W składzie tej rośliny znajdują się takie cenne substancje, jak: przeciwutleniacze, białka, witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe. Oznacza to, że kosmetyki na bazie oleju Moringa będą działały przeciwstarzeniowo oraz ochronnie.

Pielęgnacja z olejem Moringa to przede wszystkim ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo jest to cudowny surowiec kosmetyczny, którego warto jest zastosować w charakterze dopięcia pielęgnacji. Każdy olej stosuje się jako ostatni krok w pielęgnacji. I tak, najpierw można nałożyć na skórę lub włosy humektanty, np. kwas hialuronowy, a następnie zwieńczyć to odrobiną oleju Moringa.

Oczywiście można również spotkać gotowe kosmetyki zawierające ten składnik w połączeniu z innymi substancjami o synergistycznym działaniu. Pielęgnacja z olejem Moringa sprawi, że skóra stanie się promienna, napięta oraz pozbawiona niedoskonałości.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

13 komentarzy

 1. Małgorzata pisze:

  Dużo dobrego słyszałam o tym cudzie natury, ale jeszcze nie miałam okazji testować

 2. Tyle dobrego w takim małym listku. Niesamowite 🙂

 3. Julia pisze:

  Pierwszy raz trafiłam na tego bloga. Mnóstwo bardzo ciekawych informacji. Muszę spróbować tego cudu natury!

 4. Fabian pisze:

  Nie słyszałem o tym wcześniej ale chętnie wypróbuję. Od dłuższego czasu mam niski poziom żelaza, więc może ten cud natury mi pomoże 🙂

 5. Alicja pisze:

  Ja już od dawna stosuję Moringę i mogę polecić z ręką na sercu!

 6. Beata pisze:

  Używam od roku każdego dnia i nie zamierzam przestać , tyle dobra uczyniła w moim organiźmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *