Czym jest tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych zaliczanych do tak zwanych metod obrazowych. Jest ona łatwo dostępna i powszechna oraz popularnie wykorzystywana w rozpoznawaniu wielu, często poważnych chorób. Tomografia komputerowa to badanie bezpieczne dla osoby badanej oraz minimalnie inwazyjne.

Tomografia komputerowa jest to metoda wykorzystująca technologię komputerową oraz urządzenie rentgenowskie do tworzenia obrazów przekrojowych ciała. Zastosowana technologia sprawia, że obrazy te dostarczają większej ilości szczegółowych informacji niż podczas zwykłego badania rentgenowskiego.

Tomografia komputerowa jest metodą zdecydowanie dokładniejszą, ponieważ obrazuje tkanki miękkie, naczynia krwionośne oraz kości różnych części ciała. Tomografia może zostać wykorzystana do badania m.in.: kręgosłupa, głowy, klatki piersiowej, serca, jamy brzusznej czy układu kostnego.

Podczas badania pacjent znajduje się w maszynie, która z wyglądu przypomina tunel. Wnętrze urządzenia obraca się i wykonuje pod różnymi kątami serię zdjęć rentgenowskich. Obrazy te są w dalszej kolejności przesyłane do komputera, gdzie łączy się je w celu stworzenia obrazu ciała.

Zastosowanie tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa to badanie mające wiele zastosowań. Jest szczególnie istotne w diagnostyce chorób oraz w ocenie urazów. Wykorzystanie tej techniki obrazowania jest pomocne między innymi w:

  • lokalizacji zmian nowotworowych oraz guzów,
  • diagnostyce infekcji,
  • ocenie rozległości urazów i krwawienia wewnętrznego,
  • diagnostyce złamań kości oraz zaburzeń mięśniowych,
  • monitorowaniu skuteczności terapii niektórych schorzeń m.in. nowotworów oraz chorób serca.

Na czym polega tomografia komputerowa?

Podczas tomografii komputerowej wykonywane są zdjęcia przy użyciu promieni rentgenowskich. Głowica aparatu krąży w okolicy danej partii ciała i wytwarza promieniowanie. Pozwala to na wykonanie wielu zdjęć w różnych płaszczyznach oraz warstwach. Uzyskane wówczas obrazy są następnie przekazywane do komputera wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie. Badana partia ciała uwidoczniona może być za pomocą techniki 2D lub też 3D.

Istotne jest, aby podczas badania pacjent pozostał w bezruchu. W przeciwnym razie powstaną artefakty, które oddziaływać mogą na prawidłową ocenę oraz na sam wynik badania.

Jak przygotować się do tomografii komputerowej?

Do tomografii komputerowej konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Z reguły ostatni posiłek wolno spożyć na 6 godzin przed przystąpieniem do badania. Spożywanie płynów jest z kolei niedozwolone na dwie godziny przed badaniem.

Na tomografię należy przynieść ze sobą swoje aktualne wyniki badań oraz wyniki poprzednio wykonanych tomografii (jeżeli takie były). Samo badanie jest bezbolesne i trwa najczęściej od 10 do 15 minut.

Badanie z kontrastem

Podobnie jak w przypadku wszystkich badań z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, gęste struktury ciała, takie jak kości są łatwe do zobrazowania. Jednak tkanki miękkie charakteryzują się różną zdolnością do zatrzymywania promieni rentgenowskich. W związku z tym zobrazowanie ich może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Z tego też powodu opracowano środki kontrastowe podawane dożylnie lub doustnie. Sprawiają one, że zdecydowanie łatwiej jest uchwycić struktury, które w normalnych warunkach byłyby niewidoczne w przypadku tomografii komputerowej.

Przykładowo, aby zobrazować układ krążenia, do krwiobiegu wstrzykiwane są środki kontrastowe bazujące na jodzie. Pozwala to na uchwycenie naczyń krwionośnych w badaniu. Ma to zastosowanie w przypadku wyszukiwania niedrożności naczyń krwionośnych, w tym m.in. w sercu. Z kolei do zobrazowania układu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka oraz przewodu pokarmowego wykorzystywane są środki kontrastowe doustne zawierające bar.

Tomografia komputerowa – ile kosztuje i gdzie wykonać?

Tomografia komputerowa to badanie, które można wykonać bezpłatnie, na NFZ. Jednak nie zawsze jest to możliwe i wówczas konieczne jest skorzystanie z opcji badania prywatnego. Cena badania rozpoczyna się od 100 zł, jednak sięgać może nawet ponad 1000 zł. Droższe będzie badanie z kontrastem. Cena kontrastu i jego podania to zazwyczaj ok. 100-150 zł. Od czego zależy cena tomografii komputerowej?

Istotna jest przede wszystkim lokalizacja placówki, jej renoma oraz zatrudnieni tam specjaliści. W większych miastach badanie z reguły będzie droższe. Jednak zdarza się też tak, że w dużych miastach ze względu na obecność licznej konkurencji będzie można umówić badanie w niższej cenie.

Gdzie wykonać badanie? Tomografię komputerową wykonać można w wielu pracowniach diagnostyki obrazowej TOMMA. Ich adresy można znaleźć w wyszukiwarce na stronie internetowej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *