Jak właściwie szczotkować zęby? 6 praktycznych zasad

Szczotkowanie zębów to podstawa ich codziennej pielęgnacji. Dzięki właściwemu podejściu do tej kwestii można uniknąć wielu problemów oraz oszczędzić sobie dodatkowych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Okazuje się jednak, że w dalszym ciągu powszechne są podstawowe błędy w myciu zębów i pielęgnacji jamy ustnej. To przez nie dochodzi do pojawienia się kamienia nazębnego, próchnicy czy zapalenia dziąsła. O ile samo mycie zębów nie odwiedzie nikogo całkowicie od koniecznych wizyt na fotelu dentystycznym, z pewnością ograniczy potencjalne problemy. Dzisiaj właśnie skupimy się na kilku praktycznych poradach, dzięki którym Twoje zęby staną się bielsze, a co najbardziej istotne, zdrowsze.

1. Dobranie właściwej szczoteczki

W jaki sposób wybierasz szczoteczkę do zębów? Czy spoglądasz na promocję przy okazji większych zakupów? A może jednak masz jakieś kryteria, poza ceną, którymi się kierujesz? Brak przypadkowości w zakupie szczoteczki do zębów jest już dużym plusem. Należy jednak zastanowić się również nad tym, co to za kryteria. Czy chodzi tylko o ładny kolor lub ciekawy kształt? Czy jednak wiesz czym naprawdę należy się kierować podczas wyboru właściwej szczoteczki do zębów?

W przypadku klasycznych szczoteczek można wyróżnić podział na 3 rodzaje włosia: miękkie, średnie oraz twarde. Okazuje się, że to ostatnie posiada wielu entuzjastów. – Dlaczego? Powodem może być uczucie, że zęby są bardziej domyte. Nawet, gdy szczotkuje się je dosłownie przez chwilę. W tym stwierdzeniu obecne są aż dwa błędy w pielęgnacji zębów.

Otóż twarde włosie zdecydowanie się odradza. Zazwyczaj uszkadza ono dziąsła oraz niszczy szkliwo. Zwłaszcza, gdy do niewłaściwego włosia szczoteczki dodamy jeszcze nieodpowiednią praktykę szczotkowania. Jeśli będziesz się skupiać na włosiu miękkim oraz średnim, możesz przejść do ponadprogramowego kryterium, jakim jest ekologia.

Wówczas możesz znaleźć np. szczoteczki drewniane z włóknem kukurydzianym itp. Poza szczoteczkami standardowymi, mamy także soniczne i elektryczne. Te z punktu widzenia dentystycznego są najlepsze. Jeśli postawisz na sprawdzoną markę, prawdopodobnie nie będziesz miał/a nawet do wyboru włosia, które nie jest rekomendowane przez stomatologów.

2. Nitkowanie zębów

Coś, o czym większość z osób jednak zapomina, czyli nitkowanie. Otóż żadna szczoteczka nie jest w stanie wniknąć w każdą szczelinę, natomiast nitka ma na to o wiele większe szanse. Regularne nitkowanie realnie przedłuża okresy pomiędzy czyszczeniem zębów w gabinecie dentystycznym. Ten, kto chociaż raz tego doświadczył, wie, że zabieg ten nie należy do najprzyjemniejszych.

Niemniej, to właśnie osad i bakterie, które ukrywają się pomiędzy zębami, jak również wnikają pod dziąsło, są głównymi winowajcami próchnicy czy zapalenia dziąsła. To te elementy powodują często nieprzyjemny zapach z ust. To wstydliwy temat, któremu jednak w wielu przypadkach można zapobiec właśnie poprzez właściwą pielęgnację jamy ustnej.

3. Mycie języka

Skoro mówimy o bakteriach, warto zatrzymać się na temacie języka, który również jest często pomijany w codziennym myciu zębów. Tymczasem to właśnie na języku gromadzą się bakterie siarkowe, które także powodują nieprzyjemny zapach z ust. Czym myć język? Na pewno nie szczoteczką do zębów.

Do mycia języka stworzone są specjalne “skrobaczki”, które świetnie sprawdzają się na powierzchni tego mięśnia. Warto pamiętać, że język jest znacznie bardziej delikatny od zębów i mocne szorowanie jego struktury standardową szczoteczką może się zakończyć podrażnieniem. A tego przecież nie chcemy, prawda?

4. Płukanie jamy ustnej

Kolejny etap właściwego mycia zębów polega na dokładnym wypłukaniu pasty do zębów i zastosowaniu płynu do płukania jamy ustnej. – Dlaczego to ważne? Płyn posiada znacznie silniejsze działanie przeciwdrobnoustrojowe, niż pasta do zębów. Jedno i drugie jest tak samo istotne. Warto to zaznaczyć, że pasta nie zastąpi płynu a płyn nie zastąpi pasty. Są to produkty uzupełniające się wzajemnie.

O ile pasta do zębów, w połączeniu z prawidłowym szczotkowaniem, poradzi sobie z oczyszczeniem płytki nazębnej, tak to płyn zwalczy pozostałości drobnoustrojów, które osadzają się dosłownie wszędzie, a zwłaszcza w szczelinach między zębami. Osoby, które mają bardzo blisko osadzone zęby, które dosłownie na siebie wchodzą, tym bardziej powinny zadbać o codzienne użycie odpowiedniego płynu.

Jaki produkt do pielęgnacji jamy ustnej wybrać? Propozycji jest wiele i tutaj warto skupić się na składzie, który z jednej strony będzie skuteczny, a z drugiej nie okaże się drażniący. Naturalny i ziołowy płyn do płukania jamy ustnej można znaleźć w naszym sklepie.

5. Odpowiednia technika mycia zębów

Przechodzimy do najtrudniejszego elementu, a więc do techniki mycia zębów. Co człowiek, to inny sposób. Niektórzy robią to na szybko, inni starają się szczotkować zęby przez określony czas, jednak zapominają o jakości tej praktyki. Jeszcze inni szczotkują zbyt słabo i nie docierają do głębszych partii jamy ustnej. A jak powinno wyglądać szczotkowanie?

Warto zacząć od tego, że jeśli dysponuje się sprawdzonym narzędziem oraz wywiera się odpowiedni nacisk, dziąsła nie powinny zostać uszkodzone podczas szczotkowania zębów. Tymczasem wielu osobom wydaje się zupełnie inaczej. Intencjonalnie omijają granice między dziąsłami a zębami, w celu nie wywołania podrażnień. Efektem takiego zabiegu są choroby dziąseł.

Tak więc prawidłowe szczotkowanie zębów polega na najechaniu także na granicę między zębem a dziąsłem, jak również delikatnym sunięciu po dziąśle. Pamiętaj, że zęby nie są tylko od zewnątrz. Tam, gdzie nie jesteś w stanie sięgnąć wzrokiem, najczęściej dochodzi do niedomycia płytki. Należy więc trzymać szczoteczkę w taki sposób, aby poruszała się ona po obu stronach zęba.

Jak długo powinno się szczotkować zęby? Najlepiej ok. 3 minut. Jednak nie chodzi o szorowanie jednego miejsca przez ten okres czasu. Dobrze jest dać sobie po 30 sekund na każdą powierzchnię przy zębach: wargową, podniebienną oraz żującą. Nie zapominaj o 8-kach – także tych, których nie widać do końca.

6. Odczekanie po jedzeniu

Czy wiesz, że po posiłku powinieneś odczekać min. 40 minut, zanim pójdziesz umyć zęby? A jeśli jadłeś/ jadłaś coś kwaśnego, dobrze jest odczekać nawet godzinę. – Skąd takie zalecenie? Chodzi o pH w jamie ustnej. Niektóre substancje powodują, że jama ustna przez jakiś czas jest bardziej drażliwa. Mówimy tu zwłaszcza o kwaśnym pH.

Dobrze jest wypłukać usta po posiłku, aby nieco zneutralizować pH. Jeśli jednak zaraz po zjedzeniu posiłku udasz się wyszczotkować zęby, bardzo możliwe, że doprowadzisz do podrażnień, które by nie wystąpiły w przypadku odczekania tych kilkudziesięciu minut.

Artykuł Cię zainteresował? Bądź z nami na bieżąco! Staramy się regularnie aktualizować bazę wiedzy w postaci naszego bloga.

Bibliografia

  • M.R. Czerniuk, Zły stan higieny jamy ustnej jako ognisko infekcji – jak postępować z pacjentem obciążonym nie tylko kardiologicznie?
  • M. Bruzda-Zwiech, B. Szydłowska-Walendowska, M. Wochna-Sobańska, M. Daszkowska, R. Filipińska-Skąpska, A. Hilt, B. Lubowiecka-Gontarek, Wpływ nawyków higienicznych i żywieniowych na stan uzębienia dzieci w wieku przedszkolnym.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *