Wysoki cholesterol – zasady prawidłowego odżywiania

Wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol to poważny sygnał ostrzegawczy, którego nie można lekceważyć. Wysoki poziom cholesterolu może bowiem przyczyniać się do poważnych problemów z układem krążenia, w tym prowadzić do pojawienia się miażdżycy. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przy podwyższonym cholesterolu, to dokładnie przyjrzeć się własnej diecie.

  • Cholesterol – dlaczego jego poziom jest taki ważny?
  • Dieta antycholesterolowa – jak powinna wyglądać?
  • Po jakie witaminy sięgnąć?

Cholesterol – dlaczego jego poziom jest taki ważny?

Warto dbać o poziom cholesterolu, ponieważ długo utrzymujący się podwyższony jego poziom może przyczynić się do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Najczęściej wynikiem wysokiego poziomu cholesterolu jest pojawiająca się z czasem miażdżyca, która prowadzi do zablokowania naczyń krwionośnych, co przekłada się na problemy z układem krążenia. Niestety wysoki cholesterol przyczynia się także do występowania chorób serca, w tym zawału. Z pozoru niezbyt groźne wyniki mogą przerodzić się w poważne problemy zdrowotne, które ostatecznie mogą grozić nawet utratą życia. Im wcześniej zdasz sobie sprawę z konieczności zmiany pewnych szkodliwych dla twojego zdrowia nawyków, tym większa szansa, że uda ci się obniżyć cholesterol i zapobiec miażdżycy oraz innym chorobom związanym z układem krążenia.

Dieta antycholesterolowa – jak powinna wyglądać?

Dieta antycholesterolowa to pierwsze, od czego trzeba zacząć walkę o obniżenie wyników cholesterolu. Chodzi nie tylko o eliminację produktów i posiłków, które sprzyjają podwyższaniu wartości cholesterolu, lecz także o spożywanie takich dań, które pomagają go obniżyć. Z pewnością pszenna bułka z masłem, serem i sosem to niezbyt dobry wybór. Sosy śmietanowe do makaronu, tłusty burger i słodki sernik na zimno raczej także nie sprzyjają twojemu zdrowiu.

Na początek ogranicz do minimum produkty pochodzenia zwierzęcego. Dla miłośników mięsnych potraw może być to trudne, ale warto uświadomić sobie, że zawierają one ogromne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych zwiększających poziom tzw. złego cholesterolu LDL, a także trójglicerydów. Dobrze zrezygnować przynajmniej z czerwonego mięsa (koniecznie z wątróbek, nerek, ozorów, wszelkiego rodzaju podrobów).

Zamiast oleju rzepakowego można postawić na oliwę. Jeśli chodzi o ryby, zrezygnować należy z śledzia, łososia, makreli czy tuńczyka. Koniecznie należy wyeliminować fast food, żywność przetworzoną, cukier. Zrezygnować należy z soków z kartonu i napojów gazowanych. 

Zamiast tego należy sięgnąć po dobre białko np. ryb morskich, głębinowych. Źródłem zdrowych kwasów nienasyconych są oleje z pestek winogron lub słonecznikowy oraz olej lniany. Warto sięgnąć po orzechy, ziarna i nasiona. Białko zwierzęce można zastąpić roślinnym – np. tym z fasoli, grochu, soczewicy czy ciecierzycy. Może spróbujesz przekonać się do soi? Koniecznie jedz dużo warzyw, nawet do 0,5 kg dziennie (oczywiście w kilku porcjach). Wybieraj pieczywo z pełnego przemiału, postaw na makaron razowy, zamiast białego ryżu kup ten nieoczyszczony, brązowy lub dziki. 

Po jakie witaminy sięgnąć?

Utlenianiu się cholesterolu, który w tej formie ma działanie miażdżycowe, przeciwdziałają antyoksydanty takie jak: witamina C, E, karotenoidy czy flawonoidy. Oczywiście można je przyjmować w formie suplementów diety, natomiast najlepszym rozwiązaniem jest włączenie do diety produktów je zawierających:

  • natka pietruszki, kapusta, cytryna, czarna porzeczka to źródło witaminy C;
  • żółte i pomarańczowe warzywa (dynia, marchew), a także zielone (szpinak) zawierają ogromne ilości karotenoidów;
  • kiełki pszenicy, orzechy, olej słonecznikowy są doskonałym źródłem witaminy E;
  • flawonoidy można znaleźć w brokułach, cebuli, grochu, fasoli, ciemnych winogronach, jagodach, aronii.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *