Książeczka sanepidowska – czym jest, do czego służy i jak ją uzyskać?

Podejmując pracę w zawodach związanych z żywnością, ochroną zdrowia oraz kontaktem z drugim człowiekiem należy spełnić szereg warunków. Jednym z kluczowych z nich jest posiadanie specjalnego dokumentu, potocznie nazywanego książeczką sanepidowską, który odgrywa istotną rolę w procesie zatrudniania w branżach o podwyższonym ryzyku kontaktu z chorobotwórczymi drobnoustrojami. W tym artykule wyjaśnimy, czym właściwie jest książeczka sanepidowska, w jakich zawodach jest zazwyczaj wymagana, a także jakie są obecnie sposoby pozwalające na jej uzyskanie – w formie tradycyjnej i online.

Czym jest książeczka sanepidowska i kiedy jest wymagana?

Książeczka sanepidowska, formalnie funkcjonująca pod oficjalną nazwą orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych, jest dokumentem potwierdzającym brak przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia oraz wykonywania pracy w zawodach, w których istnieje szczególnie wysokie ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych.

Posiadanie orzeczenia jest obowiązkowe m. in. dla osób zatrudnionych w gastronomii, przemyśle spożywczym, sklepach spożywczych, a także w placówkach ochrony zdrowia, domach seniora, żłobkach oraz przedszkolach. Pracodawca ma prawo wymagać przedłożenia aktualnego orzeczenia sanitarnego wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość przeniesienia zakażenia z jednej osoby na drugą.

Standardowa procedura uzyskiwania książeczki sanepidowskiej rozpoczyna się od wizyty w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Podstawą do jej wystawienia są bowiem aktualne badania kału na nosicielstwo pałeczek duru brzusznego, durów rzekomych oraz innych bakterii chorobotwórczych, a także konsultacja wyników badań z lekarzem medycyny pracy.

Jak uzyskać książeczkę sanepidowską? Dwa sposoby

Obecnie książeczkę sanepidowską można uzyskać na dwa sposoby – w trybie stacjonarnym oraz online. W przypadku procedury stacjonarnej, konieczna jest osobista wizyta zarówno w samym laboratorium i dostarczenie materiału do badań, jak i u lekarza medycyny pracy w celu konsultacji wyników. Wiąże się z dość długim czasem oczekiwania zarówno na same wyniki laboratoryjne, jak na wizytę lekarską. Jest to więc standardowy, lecz nie zawsze wygodny sposób na uzyskanie orzeczenia, zwłaszcza dla ludzi jednocześnie pracujących lub uczących się. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób mających potrzebę uzyskania orzeczenia wybiera alternatywne rozwiązanie.

Procedura online, bo to o niej mowa, pozwala przeprowadzić większość czynności związanych z uzyskiwaniem orzeczenia przez internet. Wystarczy wykonać wymagane badania, zarezerwować dogodny termin u lekarza medycyny pracy oraz odbyć wizytę telemedyczną bez wychodzenia z domu, z własnego smartfona lub komputera. Po pozytywnej weryfikacji badań lekarz wyda orzeczenie, które jest traktowane na równi z tym wystawianym w ramach standardowej procedury. Książeczka sanepidowska online to wygodna opcja, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz ograniczyć formalności do minimum. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, którym zależy na szybkim i sprawnym uzyskaniu orzeczenia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *