Dieta bezglutenowa. Jakiej mąki możesz używać?

Dieta bezglutenowa staje się coraz bardziej popularna. Nie ma to jednak związku z kolejnym trendem na szybkie odchudzanie, lecz z rosnącą tendencją naszej populacji do nabywania problemów trawiennych. Mają one różne podłoże. Często genetyczne, ale również środowiskowe. Jeśli mowa o diecie bezglutenowej, do przyczyn zalecenia takowej można zaliczyć: celiakię, alergię na zboża glutenowe oraz nadwrażliwość na gluten lub pszenicę. Alergia czasem pojawia się w okresie dziecięcym i znika w dorosłości. Zdarza się również sytuacja odwrotna. Co do nadwrażliwości układu pokarmowego, przyczyny tego problemu mogą być naprawdę różne. Chorobą, która zazwyczaj ma podłoże genetyczne i nie mija z wiekiem, jest natomiast celiakia. Dlatego też warto wspomnieć o niej kilka słów, a następnie polecić mąki pozbawione drażniącego glutenu.

Z tego artykuł dowiesz się:

  • czym jest gluten,
  • jaka jest charakterystyka celiakii,
  • które mąki nie zawierają glutenu,
  • jakie produkty spożywcze można przygotować z mąki bezglutenowej.

Gluten – czy dla każdego jest niezdrowy?

Gluten jest roślinnym białkiem, które można spotkać głównie w pszenicy. Jego źródłem może być również jęczmień. Poza tym, że to cenny składnik pokarmowy w diecie wegańskiej i wegetariańskiej, wykazuje on również swoiste właściwości. To dzięki glutenowi świeże bułeczki są tak pulchniutkie i wyjątkowo smaczne.

Niestety, nie każdy dobrze toleruje obecność glutenu w diecie. Należy jednak zaznaczyć, że omijanie glutenu szerokim łukiem przez każdego, jest zupełnie niepotrzebne, a nawet niekorzystne dla zdrowia. Osoby, które nie odczuwają po glutenie negatywnych objawów żołądkowych, z powodzeniem mogą dalej go spożywać.

Natomiast wcześniej wymienione przypadki osób, które:

  • chorują na celiakię,
  • posiadają alergię na gluten,
  • stwierdzono u nich nadwrażliwość układu pokarmowego na gluten,

mogą posiłkować się produktami bez glutenu. Jest ich całe mnóstwo. Bazą wszelkich bezglutenowych wypieków, jest odpowiedni rodzaj mąki pozbawionej tego składnika. Przedstawimy niektóre z nich i zaprezentujemy, co można z nich upiec. Wcześniej jednak opiszemy krótko, czym jest celiakia, czyli poważna choroba, w trakcie której najważniejsza jest restrykcyjna dieta.

Celiakia – charakterystyka i objawy choroby

Celiakia to choroba wieloukładowa, będąca odpowiedzią układu immunologicznego na spożycie glutenu. Schorzenie to jest uwarunkowane genetycznie, co zostało dowiedzione i wielokrotnie potwierdzone w badaniach. Przebieg choroby, a przez to jej rozpoznanie, bywa bardzo różny. Czasami celiakię stwierdza się już u niemowlaków. Zdarza się również, że dopiero w dorosłym życiu stawia się diagnozę.

Im wcześniej dojdzie do rozpoznania celiakii, tym lepiej, ponieważ jedyną formą jej leczenia, jest dieta pozbawiona glutenu. Kiedy choroba zostaje przez długi czas nierozpoznana, w końcu może dojść do rozległego uszkodzenia jelit. Z kolei szybkie postawienie diagnozy pozwala na opracowanie zbilansowanej diety, opartej na składnikach obecnych w glutenie. Mowa m.in. o: witaminach z grupy B, witaminie D, żelazie, błonniku, cynku czy magnezie.

W przypadku celiakii, do silnej reakcji bólowej, może dojść nawet wówczas, gdy spożywane jedzenie miało jedynie fizyczny kontakt z glutenem. Chociaż może się to wydawać niebywałe, tak właśnie jest. Dlatego ważna jest ścisła kontrola w zakładach produkujących artykuły bezglutenowe. Te, które posiadają choćby śladową ilość glutenu, nie mogą być oznaczone jako produkty pozbawione tego składnika.

Rozpoznanie celiakii na podstawie objawów

Pisaliśmy już, że do rozpoznania celiakii dochodzi w bardzo różnych momentach życia. Warto doprecyzować, dlaczego tak się dzieje. Otóż objawy, wskazujące na potencjalną chorobę, są z początku bardzo nieoczywiste. W ciągu życia zaczynają się one zmieniać i przybierać coraz bardziej specyficzną dla celiakii formę. Niestety nie jest to dobry znak, ponieważ zmiany widoczne w jelitach, np. podczas kolonoskopii, wskazują na to, że, zanim doszło do diagnozy i leczenia, pacjent prawdopodobnie doświadczył w ciągu życia epizodów ogromnego cierpienia. To z kolei mogło pozostawić trwałe ślady w jego organizmie.

Objawy celiakii:

u niemowląt: brak apetytu, wydęty brzuszek, rozdrażnienie, blada skóra, tendencja do pojawiania się siniaków, opóźniony wzrost, nieprzyjemny intensywny zapach stolca,

u dzieci powyżej 1 roku życia: częste bóle brzucha, później ewentualnie: cukrzyca typu I, problemy skórne (wysypka, AZS, opryszczka. afty), niskorosłość, niedokrwistość, choroby wątroby, opóźnienie dojrzewania płciowego, napady epileptyczne, trudności w koncentracji,

u osób dorosłych: apatia, depresja, częste bóle brzucha, częsta biegunka, zmiany histopatologiczne w błonie śluzowej dwunastnicy, ból mięśni i stawów, obniżona płodność, nieustanne uczucie zmęczenia, opryszczka, problem skórne (zapalenia), anemia, obniżona odporność.

Ponieważ jedyną formą leczenia celiakii, jest dieta bezglutenowa, przejdziemy do opisu prezentacji wybranych mąk bezglutenowych, które stanowią bazę wielu ciekawych i smacznych wypieków.

Bezglutenowa mąka ryżowa – do czego jej użyjesz?

Mąka ryżowa jest znana ze swojej delikatności. Niezwykle często korzysta się z niej w kuchni azjatyckiej. Tak powstaje makaron ryżowy czy pieczywo ryżowe. Zapach ryżu jest w mące delikatnie wyczuwalny, co doskonale koresponduje z wyrazistymi przyprawami. Warto pamiętać, że mąka ryżowa nie jest zbyt kleista. Dlatego może być problem ze smażeniem naleśników na jej bazie.

Doskonale natomiast zagęści ona sos czy zupę, nie pozostawiając grudek. Mąka ryżowa świetnie nadaje się również do pieczenia kruchych ciasteczek. Sprawdzi się także jako baza panierek np. do mięs, pieczarek lub serów. Pozostawia kruchą i delikatną warstwę, która niezwykle uprzyjemnia konsumpcję.

Mąka owsiana bezglutenowa – bogactwo składników odżywczych

Owies to cenne źródło błonnika. Wspominaliśmy, że dieta bezglutenowa może być uboga w ten składnik. Dlatego tak ważna jest przemyślane i zbilansowane menu. Bezglutenowa mąka owsiana będzie zatem doskonałą bazą do naleśników, chleba czy bułek. Owies słynie z bogactwa składników takich, jak: witaminy z grupy B, witamina E, mangan, potas, cynk, żelazo, magnez, selen czy fosfor.

Spożywanie produktów bazujących na owsie, sprzyja zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. Dlatego też mąką owsianą powinny się zainteresować nie tylko osoby, które na co dzień nie mogą spożywać glutenu, ale również te, które otrzymały zalecenia, aby zadbać o swoje serce, tętnice i żyły.

Mąka kukurydziana bez glutenu – szybki sposób na smaczny posiłek

Mąka kukurydziana to najpopularniejsza baza produktów bezglutenowych. Charakteryzuje się intensywnie żółtym kolorem. Dlatego też w piekarni nie trudno znaleźć wzrokiem kukurydziane bułeczki czy chleb. Smak produktów kukurydzianych również jest charakterystyczny. Mąka kukurydziana może być bazą w produkcji przepysznych naleśników, tortilli czy ciast. Na słono, słodko i ostro – kukurydziana baza jest bardzo uniwersalna.

Mąka kukurydziana może także zastąpić tradycyjną bułkę tartą. Utworzona z niej panierka jest bardzo aromatyczna. Nie polecamy jednak stosowania mąki kukurydzianej do zagęszczania sosów czy zup. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się skrobia kukurydziana.

Poza wspomnianymi rodzajami mąk bezglutenowych, w naszym sklepie, znajdziesz również wiele innych produktów tego typu. Zapraszamy do przejrzenia oferty na mąki pozbawione glutenu, aby jedzenie stało się przyjemnością i przestało być kojarzone z bólem.

Bibliografia

  • E. Swora, H. Stanowiak-Kulpa, M. Mazur, Dieta bezglutenowa w chorobie trzewnej.
  • W. Lange, J. Rachtan-Janicka, Dieta bezglutenowa – potrzeba czy moda?

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *