Imbir – naturalnie przeciwzapalny

Imbir

Imbir kojarzy nam się z egzotycznym smakiem, niezwykle pożądanym w potrawach orientalnych o wyczuwalnej pikanterii. Rozgrzewa nas również w szare zimowe popołudnia. Jednak imbir jest czymś więcej, niż tylko ciekawą przyprawą. To sekret zdrowia, tajsko-indyjski naturalny antybiotyk. Można spożywać go na surowo, w wersji suszonej, gotowanej czy zmielonej i dostępnej w formie kapsułek, tabletek czy po prostu zmielony w proszku.

Można go spotkać także w niezwykle smacznych odsłonach, np. jako słodki imbir kandyzowany, czy imbir w syropie. Jest to tak aromatyczna i ciekawa w smaku przyprawa, która pasuje dosłownie wszędzie. Sprawdza się zarówno w potrawach wytrawnych, jak i słodkich. Imbir posiada charakterystyczne nuty smakowe, które często wychodzą na pierwszy plan dania.

I tak, w latach 60. XX wieku był ceniony głównie za jego walory smakowe i aromat. Z czasem jednak zaczęto mu się przyglądać nieco bardziej, by już w latach 80. uznać kłącze imbiru za wielokierunkowe naturalne remedium. Dlatego też rozpoczęto wnikliwe badania nad jego działaniem.

Przeciwzapalne działanie imbiru

Odkryto, że imbir posiada niezwykle silne działanie przeciwzapalne. Może być stosowany w przypadku zapalenia stawów, ale także przy chorobie związanej np. ze stanem zapalnym gardła czy oskrzeli. Jak działa imbir? Przede wszystkim hamuje proces powstawania prostaglandyn oraz osłabia działanie genów odpowiedzialnych za reakcję zapalną.

Dzieje się tak, ponieważ imbir zawiera w sobie składniki działające bardzo podobnie do znanych nam leków o działaniu przeciwzapalnym. Trafia w miejsce zapalenia i tam działa, wpływając na cytokiny. Za ciekawostkę można uznać fakt, że gingerole, będące związkami czynnymi w imbirze, uznano za skuteczniejsze w działaniu, niż np. popularna aspiryna.

To gingerol odpowiada również za intensywny smak i aromat imbiru. Poza wpływem przeciwzapalnym, związek ten chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Chemicznie odpowiada składnikom obecnym np. w papryczce chilli.

Gingerol ulega przemianie – w zależności od tego, jak się go podaje, będzie wykazywał inne właściwości. W wyniku gotowania, związek ten zmienia się w postać zingeronu, który staje się mniej ostry a bardziej słodki. Z kolei proces suszenia gingerolu przekształca go do postaci ostrego w smaku szogaolu.

Imbir a profilaktyka mdłości

Mdłości są związane z niezwykle nieprzyjemnym uczuciem. Można ich doznać w wyniku stresu, choroby lokomocyjnej, działania niektórych leków lub innych przyczyn zewnętrznych oraz wewnętrznych. W każdym razie, w momencie gdy zaczynamy czuć mdłości, nie marzymy o niczym innym, jak o pozbyciu się ich.

Imbir może okazać się w tym pomocny. Łagodzi nudności, co zostało wykorzystane w składzie popularnego leku na chorobę lokomocyjną. Przeprowadzono testy, podczas których badani spożyli imbir a następnie zostali poddani nieprzyjemnemu doświadczeniu – obracania ich na krzesłach. Taka zabawa z błędnikiem może spowodować mdłości. Podczas badania wykazano, że imbir złagodził zawroty głowy, nudności a nawet wymioty.

Dodatkowo imbir działa żółciopędnie, co wpływa pozytywnie na motorykę układu pokarmowego i pozwala mu sprawniej działać. Jest to dobra wiadomość dla osób, które właśnie tworzą menu na skuteczną i zdrową redukcję wagi. Imbir rozgrzewa i przyspiesza metabolizm. Przyczyną otyłości wielu dorosłych osób jest spowolnienie przemiany materii, stąd spożywanie imbiru jest świetnym rozwiązaniem.

Imbir a wolne rodniki

Przy okazji innych artykułów, zdarzało nam się już wspominać o negatywnym działaniu wolnych rodników, które atakują zdrowe komórki, istotnie wpływając na przyspieszenie procesu starzenia się czy na pogorszenie działania układu immunologicznego. W efekcie dochodzi do zaburzenia reakcji organizmu na zetknięcie się z patogenami.

Zawiera w swoim składzie wiele składników biologicznie czynnych, które wykazują działanie przeciwutleniające. Doskonałym produktem wymiatającym wolne rodniki w ekspresowym tempie, jest naturalny olejek eteryczny z imbiru.

Z tego względu imbir można uznać za naturalny preparat o działaniu immunostymulującym. Jego regularne przyjmowanie pomaga organizmowi w budowaniu naturalnej odporności. Preparaty immunostymulujące można stosować również w przypadku chorób przewlekłych, infekcyjnych czy zapalnych. Dla zwiększenia działania wspierającego układ immunologiczny, można sięgnąć po napój łączący imbir z pieprzem oraz kurkumą.

Warto pomyśleć o wdrożeniu imbiru do swojej codziennej diety, jak również pielęgnacji ciała. Imbir pod różną postacią można znaleźć w naszym sklepie internetowym ze zdrową żywnością. Aromatyczne herbaty z dodatkiem imbiru, czekolady o smaku imbirowym, syrop czy napój, jak również proszek imbirowy, który można dodać do domowej maseczki pielęgnacyjnej o działaniu przeciwzapalnym.

Sposobów na wykorzystanie tego egzotycznego kłącza jest naprawdę wiele i każdy z nich może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz piękny wygląd. W naturze tkwi niesamowita magia, z której zdecydowanie warto korzystać. Efekty tego mogą naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

Bibliografia

  • Imbir lekarski – roślina o właściwościach neuroochronnych
    D. Łażewska, K. Miętkiewska, E. Studzińska-Sroka,
  • Przeciwgrzybicze działanie olejku imbirowego (Oleum Zingiberis)
    A. Kędzia, A. W. Kędzia,
  • Właściwości prozdrowotne imbiru
    P. Glibowski, A. Długołęcka, A. Grdeń, K. Toczek.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *