Karob – zdrowa alternatywa dla kakao

Karob, inaczej nazwany chlebem świętojańskim, to tropikalny strąk zawierający słodki, jadalny miąższ i niejadalne nasiona. Po wysuszeniu pulpa jest prażona i mielona do sypkiej postaci, który przypomina proszek kakaowy. Karob jest słodkim i zdrowym substytutem dla kakao.
Karob to produkt w 100% naturalny. Nie znajdziemy w nim żadnych konserwantów, polepszaczy, sztucznych barwników i cukru. Jest naturalnie słodki.

Jego działanie prozdrowotne było znane już w starożytnej Grecji. A według „Encyklopedii żywności leczniczej” brytyjscy chemicy z XIX wieku sprzedawali strąki chleba świętojańskiego śpiewakom. Żucie strąków chleba świętojańskiego bowiem pomagało śpiewakom utrzymać zdrowe struny głosowe oraz oczyścić gardło. Co mają do powiedzenia współczesne badania na temat karobu przedstawiamy poniżej…

Różnice w wartości odżywczej kakao a karob

100 gram proszku chleba świętojańskiego zawiera 222 kalorii i 88,9 gramów węglowodanów. Dla porównania 100 gram proszku kakaowego zawiera
228 kalorii, a 57,9 gramów węglowodanów. Karob zawiera trzy razy więcej wapnia niż proszek kakaowy. Kakao posiada więcej fosforu, magnezu i żelaza. Jedną z ważniejszych różnic na niekorzyść kakao jest to, że zawiera kofeinę. W zależności od gatunku ziarna i stopnia fermentacji zawartość kofeiny jest zróżnicowana i wynosi od 0,1 do 0,5%. Karob nie zawiera kofeiny, jak również teobrominy.

Zarówno kofeina jak i teobromina to substancje chemiczne, które działają pobudzająco. Podczas gdy kofeina działa głównie na ośrodkowy układ nerwowy, teobromina stymuluje układ krążenia i płuc. Zarówno kofeina, jak i teobromina wpływają na produkcję i wychwyt neuroprzekaźników w sposób, który może podnieść nastrój. Stąd bardzo często sięgamy po czekoladę, gdy jesteśmy w złym nastroju. Zarówno kofeina, jak i teobromina mogą powodować niepożądane skutki, takie jak bezsenność, drżenie lub niepokój, jeśli są spożywane w nadmiernych ilościach.

Ilość kofeiny i teobrominy w czekoladzie na większość osób nie będzie wpływać bardzo negatywnie, ale dla tych, którzy są bardzo wrażliwi na te substancje, nawet niewielkie ilości mogą powodować problemy. Dodatkowo kakao jest dosyć częstym alergenem.

Karob zawiera 3 razy więcej wapnia niż kakao! Foto: Mae Mu Unsplash

Karob to dobre źródło przeciwutleniaczy

Zgodnie z badaniami włókno chleba świętojańskiego jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy polifenolowych. W badaniu zidentyfikowano 24 związki polifenoli w błonniku karobowym: głównie kwas galusowy i flawonoidy. Wykazano, że zarówno kwas galusowy, jak i flawonoidy zmniejszają stres oksydacyjny. Stwierdzono również, że kwas galusowy usuwa wolne rodniki i zabija komórki nowotworowe. Badania wskazują, że flawonoidy mają właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i neuroprotekcyjne.

Karob i jego wysoka zawartość błonnika

Dwie łyżki proszku chleba świętojańskiego zawiera prawie 5 gramów błonnika co stanowi ponad 20 procent dziennego zapotrzebowania. Błonnik pomaga: nie odczuwać głodu przez dłuższy czas oraz zapobiega zaparciom. Badanie wykazały, że antyoksydacyjne polifenole zawarte w błonniku nierozpuszczalnym w karobie obniżyły całkowity poziom ogólnego cholesterolu i LDL (złego) cholesterolu u osób z wysokim poziomem cholesterolu.

Dlaczego warto wprowadzić do diety karob?

Wprowadzenie do diety chleba świętojańskiego może zapewnić wiele korzyści zdrowotnych. Ponieważ karob jest naturalnie bogaty w błonnik i nie zawiera kofeiny, jest idealny dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Niska zawartość cukru i tłuszczu sprawia, że jest doskonałym dodatkiem do diety lub substytutem czekolady dla osób pragnących schudnąć.

Wysoki poziom witamin, takich jak witaminy A i B-2, jest dobry dla zdrowia skóry i oczu. Dodanie karobu do jadłospisu może pomóc: obniżyć poziom cholesterolu, zmniejszyć ryzyko chorób serca, złagodzić problemy żołądkowe, powstrzymać biegunkę.

Podobnie jak kakao, chleb świętojański zawiera polifenole, które są przeciwutleniaczami, o których wiadomo, że zmniejszają ryzyko chorób serca. Badania pokazują, że dodawanie do diety pokarmów bogatych w polifenole, takich jak karob, może pomóc w obniżeniu właśnie wysokiego poziomu cholesterolu. Naturalne cukry występujące w karobie pomagają również zagęścić luźny stolec.

Badania sugerują, że sok z karobu może być bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia biegunki u małych dzieci i dorosłych. Stosowanie zwiększonych ilości karbu jako suplementu diety wymaga konsultacji z lekarzem.

Do czego wykorzystuje się karob?

Karob wykorzystuje się jako substytut czekolady i kakao do słodkich smakołyków takich jak ciasteczka, ciasta, mleczne koktajle, cukierki, krówki.

Karob jest świetną alternatywą dla smaku słodkiego ponieważ zawiera:

 • dużo błonnika
 • przeciwutleniacze
 • pektynę
 • białko
 • małe ilości tłuszczu i cukru
 • witaminy: A B-2 B-3 B-6 D
 • minerały: miedź, wapń, mangan, potas, magnez, cynk, selen

Dodatkowo w jego składzie nie znajdziemy:

 • kofeiny
 • glutenu
 • kwasu szczawiowego, który utrudnia przyswajanie wapnia i cynku.
 • związku wyzwalającego migrenę, który można znaleźć w kakao

Karob jest naturalnie słodki więc może zaspokoić potrzebę cukru.

Praktyczne wskazówki jak wprowadzić karob do diety

Warto zacząć wprowadzać karob zaczynając od takich pozycji w menu:

 • zamiast kakao przygotować ciepły napój z karobu
 • dodać karob do ulubionego ciasta, ciasteczek lub naleśników
 • zastosować karob do mlecznych deserów i koktajli
 • dodać do porannej owsianki lub jaglanki
 • wypalone i zmielone nasiona drzewa karobowego stosować jako zamiennik do kawy
Karob doskonale sprawdzi się jako składnik w browni. Foto: Toa Hefbita Unsplash

Gdzie i w jakiej postaci można kupić karob?

Karob można kupić w postaci proszku w sklepach ze zdrową żywnością. Dostępna jest również melasa z chleba świętojańskiego (to ciemnobrązowy, słodki syrop o karmelowym posmaku). Melasę karobową można znaleźć także pod nazwą miód karobowy.

Co to jest guma karobowa i czym się różni od karobu?

Guma karobowa to naturalny polisacharyd otrzymywany z nasion drzewa świętojańskiego. Wykorzystywana głównie w przemyśle spożywczym jako dodatek do żywności zagęszczający oraz stabilizujący produkty. Występuje jako biały lub żółtobiały proszek. W artykułach spożywczych można ją znaleźć pod oznaczeniem E410. Guma karobowa wykorzystywana jest również w wielu produktach do pielęgnacji skóry i leków. Zwykle jest oznaczony jako c. siliqua, która jest naukową nazwą gumy. Guma pochodzi z nasion, które stanowią 35% gumy. Guma karob jest stosowana w kosmetykach głównie jako: klej, spoiwo lub wzmacniacz tekstury.

Karob jest doskonałą alternatywą dla czekolady zwłaszcza jeśli mamy problemy z trawieniem lub wymogami dietetycznymi w tym z alergiami. Karob można używać jako zamiennik czekolady, kakao w większości przepisów.

Zdjęcie główne: Joanna Kosińska Unsplash

Bibliografia:

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *