Prozdrowotne oraz pielęgnacyjne zastosowanie nagietka

Polskie zioła nieustannie zachwycają nie tylko pięknym wyglądem, który zdobi łąki, ale także licznymi właściwościami o charakterze prozdrowotnym. Zdarza się nam poszukiwać egzotycznych rozwiązań na rozmaite problemy, tymczasem polska ziemia obfituje w cuda natury. Magię polskich ziół można wykorzystać na wiele sposobów – od parzenia smacznej herbaty, po pielęgnację ciała i włosów. Dzisiaj przybliżymy nieco temat możliwego zastosowania nagietka lekarskiego.

Podstawowe informacje o nagietku lekarskim

Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) jest popularną rośliną jednoroczną. Posiada kwiaty o wyrazistym żółto-pomarańczowym zabarwieniu. Jego koszyczek, który także doczekał się własnej nazwy, Flos Calendulae, zawiera mnóstwo składników aktywnych, które wykorzystuje się powszechnie w wielu branżach, np. farmaceutycznej czy kosmetycznej.

W koszyczku nagietka można znaleźć takie składniki, jak choćby: fenolokwasy, triterpeny, karotenoidy, flawonoidy, antocyjany, izoflawony, poliacetyleny czy olejki eteryczne. Roślina ta wytwarza także kwas askorbinowy (witamina C) oraz tokoferole (pochodne witaminy E). Mamy więc cały zestaw antyoksydantów oraz składników o niezwykle odżywczym działaniu.

Nagietek zaczyna kwitnąć wraz z początkiem czerwca i zdobi otoczenie do końca września. W zależności od warunków pogodowych, zdarza się także, że nagietek kwitnie aż do listopada. Wiele osób bardzo chętnie sadzi nagietek we własnym ogródku, aby dodać mu nieco świeżości i radosnych barw słońca.

Prozdrowotne właściwości nagietka

Już w XII wieku korzystano z cudownych właściwości nagietka. Zlecano go np. na odtruwanie organizmu, leczenie ran czy ukojenie w przypadku niektórych chorób skórnych. Biorąc pod uwagę skład tej rośliny, jej wykorzystanie można było określić jako naprawdę trafne. To fascynujące, jak w medycynie ludowej, praktycznie bez żadnej wiedzy o składzie danej rośliny, korzystano z jej właściwości.

Prawdopodobnie, aby pozyskać daną wiedzę, należało zastosować ileś kroków na zasadzie prób i błędów, jednak mimo to fascynuje trafność ostatecznego zastosowania danej rośliny. I tak, nagietek bardzo często podawano osobom osłabionym, co stosuje się do dzisiaj, gdyż roślina ta wykazuje właściwości: przeciwzapalne, antybakteryjne oraz antywirusowe. Wysoka aktywność antyrodnikowa daje także wskazania do stosowania nagietka prewencyjnie w kontekście przeciwdziałania niektórym chorobom, w tym nowotworowym.

Osoby, które borykają się np. z bólem gardła, mogą sobie zrobić płukankę z suszu nagietkowego. Dzięki temu unikną dalszemu rozwojowi infekcji. Świetnym pomysłem jest także picie herbatki z nagietka podczas bolesnej miesiączki, gdyż zioło to wykazuje właściwości rozkurczowe. Ta wiedza przyda się także osobom, którym doskwierają problemy trawienne, głównie zaparcia.

Kosmetyczne zastosowanie nagietka

Ponieważ nagietek przeciwdziała namnażaniu się bakterii i grzybów, doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry problematycznej. Hydrolat z nagietka będzie rewelacyjnym zastępnikiem standardowego toniku dla nastolatków. Szampon z nagietka poradzi sobie z łupieżem oraz podrażnioną skórą głowy.

Ten surowiec wykorzystywany jest także w formule naturalnych dezodorantów i kremów do stóp. Bardzo rzadko zdarzają się reakcje alergiczne na nagietek. Posiada on niezwykle delikatny zapach, który nie drażni, dlatego z powodzeniem może być stosowany również w produktach do pielęgnacji twarzy, w tym okolic oczu.

Produkty z nagietkiem

W naszym sklepie można znaleźć wiele ciekawych produktów, w których wykorzystano cudowne właściwości nagietka. Będą to zarówno BIO produkty spożywcze, jak i naturalne kosmetyki pielęgnacyjne.

Płatki z nagietka posiadają szerokie zastosowanie. Można ozdobić nimi gotowe danie, jak sałatka czy spaghetti. Płatki sprawdzą się również jako naturalny barwnik, np. do sosów lub deserów. Należy jednak używać ich oszczędnie, gdyż posiadają cierpki smak. Płatki z nagietka można również dodać do maseczki na twarz czy prozdrowotnej relaksującej kąpieli.

Nagietek w formie płatków można spożywać również w formie zdrowej herbatki. To istna skarbnica cennych składników. Dobrze jest parzyć płatki nawet do 15-u minut, aby wydobyć z nich pełnię smaku, aromatu i prozdrowotnego działania. Herbatę można pić codziennie.

Nagietek jest również cennym składnikiem naturalnych kosmetyków, zwłaszcza tych przeznaczonych do pielęgnacji cery szarej, wrażliwej, pozbawionej blasku. Lekki krem nagietkowy doskonale radzi sobie ze skórą suchą, podrażnioną i dojrzałą. Z kolei nieco cięższa formuła kosmetyku w postaci maści nagietkowej sprawdzi się podczas punktowego stosowania, np. na suche łokcie czy usta.

Okazuje się więc, że zastosowanie nagietka jest naprawdę szerokie. Co więcej, z uwagi na powszechne występowanie tego surowca w Polsce, produkty na jego bazie są stosunkowo niedrogie. Dlatego czasem, zamiast przepłacać za egzotycznie brzmiące zioła, lepiej jest sięgnąć po nasze rodzime.

Bibliografia

  • Wpływ odmiany na aktywność antyoksydacyjną nagietka lekarskiego (Calendula Officinalis L.), A. Biesiada, A. Sokół-Łętowska, A. Kucharska
  • Analiza fitochemiczna i właściwości przeciwutleniające soku z nagietka lekarskiego (Calendula Officinalis L.), A. Telesiński, A. Wieteska, M. Onyszko, M. Okińska, E. Niedźwiecki
  • Wpływ temperatury wody i czasu parzenia na właściwości antyoksydacyjne naparów z nagietka lekarskiego (Calendula officinalis L.), B. Krochmal-Marczak, A. Kiełtyka-Dadasiewicz

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *