Siemię lniane – Roślinne źródło kwasów omega 3

Wszędzie można spotkać informacje o rybach jako bogatym źródle kwasów omega-3. Okazuje się, że roślinnym odpowiednikiem jest niedoceniany siemię lniane, lub dokładniej len. Dodatkowo zawiera on więcej kwasów omega-3, a prócz tego wiele innych zdrowotnych składników, których znaczenie zostało niedawno odkryte. W porównaniu z tłuszczami pochodzenia zwierzęcego produkty z lnu są bardziej wielostronne, ponieważ mają więcej różnorodnych właściwości.

Właściwości i działanie

Len jest rośliną, która zawiera szeroką gamę substancji czynnych. Są w nim zawarte fenole czyli antyoksydanty, które za zadanie mają chronić komórki przez niszczącym wpływem wolnych rodników. Posiada także lignany, które podobnie jak estrogeny mają wpływ na gospodarkę hormonalną ciała tym samym mogą być źródłem rozwiązań pozwalających na zapobieganie skutkom starzenia się, dodatkowo mogą odgrywać istotną rolę w walce z rakiem. Największe znaczenia mają jednak kwasy omega-3.

Dzięki zawartości wielu znaczących składników olej lniany i siemię lniane mogą być stosowane przeciw wielu bardzo poważnym chorobom endemicznym.

Olej lniany jest rewelacyjnym preparatem w przeciwdziałaniu zwapnieniu arterii. Ponadto może zmniejszyć poziom cholesterolu przez co ma wpływ na przeciwdziałanie chorobom serca oraz układu krwionośnego. Działa w przypadku wystąpienia stanów zapalnych. Wzmacnia system immunologiczny oraz może działać jako lekarstwo na cukrzycę.

Przy leczeniu arterii len jest użyteczny, gdyż zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega-3 hamują działanie wolnych rodników, które to związane są z występowaniem tej choroby. Wzrastające zwapnienie negatywnie działa na ścianki arterii tworząc na nich płytki. W wyniku tego powstaje sztywna, nieelastyczna ścianka. Zwiększa się ciśnienie krwi, co doprowadza co tworzenia się skrzepów. Doprowadzać to może do blokowania naczyń wieńcowych co z kolei doprowadzić może do zawału serca lub udaru, jeżeli arterie w mózgu zostaną zablokowane.

Wpływ na układ krwionośny

Efekt działania oleju lnianego i siemienia lnianego na elastyczność naczyń krwionośnych widoczny jest szczególnie u osób, które mają podniesiony poziom cholesterolu. Len jest niedrogą i naturalną konkurencją dla znacznie droższych i ryzykownych w stosowaniu chemicznych środków obniżających cholesterol.

Podłoże pozytywnego działania lnu leży przede wszystkim  we współdziałaniu jego składników tj. kwasów tłuszczowych omega-3, lignanów a także zawartych w siemieniu lnianym antyoksydantów. Siemię lniane służy też jako zabezpieczenie przeciw cukrzycy – czyli choroby XXI wieku.

Len ma działanie obniżające skoki cukru we krwi występujące po posiłku. Zalecane jest spożywanie dziennie 50 gramów zmielonego siemienia lnianego lub kombinację całych ziaren lnu z olejem lnianym. Len ma działanie porównywalne co leki przeciwdziałające cukrzycy, które to także obniżają wzrost poziomu cukru po jedzeniu. Korzystać z tego mogą także te osoby, które już chorują na cukrzycę.

Wpływ na nerki

Siemię lniane wykazuje pozytywne działanie na nasze nerki. Są one organem, które oczyszczają krew w organizmie. W momencie kiedy nie pracują prawidłowo trujące substancje pozostają w ciele co prowadzi do zachwiania równowagi w bilansie wodnym organizmu. Współdziałanie  kwasów tłuszczowych omega-3, lignanów i antyoksydantów zawartych w siemieniu lnianym odgrywają istotną rolę dla pracy nerek. Także obniżenie ciśnienia krwi ? poprzez stosowanie siemienia lnianego  odgrywa pewną rolę w ochronie nerek przed szkodami.

Len także odgrywa ważną rolę w poprawie nastroju. Łagodzi obniżony nastrój oraz działa pozytywnie na naszą psychikę. Podobnie jak hormony lignany, które zawarte są w lnie łagodzą dolegliwości związane z menopauzą u kobiet.

Siemię lniane działa profilaktycznie na wiele chorób cywilizacyjnych. W momencie gdy choroby te zaczęły masowo zbierać swoje żniwo. Siemię lniane zostało odsunięte z naszych jadłospisów i często zapomniane. Warto więc pamiętać, że siemię lniane powszechnie dostępne w postaci ziaren, mielonego siemienia lnianego oraz oleju lnianego należy stosować jako uzupełnienie naszej codziennej diety. Wszystkie te produkty znaleźć można w naszym sklepie www.straganzdrowia.pl. Polecamy i zapraszamy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *