Siemię lniane – Roślinne źródło kwasów omega 3

Wszędzie można spotkać informacje o rybach jako bogatym źródle kwasów omega-3. Okazuje się, że roślinnym odpowiednikiem jest niedoceniany len. Dodatkowo zawiera on więcej kwasów omega-3, a prócz tego wiele innych zdrowotnych składników, których znaczenie zostało niedawno odkryte. W porównaniu z tłuszczami pochodzenia zwierzęcego produkty z lnu są bardziej wielostronne ? mają więcej różnorodnych właściwości.

 

Właściwości i działanie

Len jest rośliną, która zawiera szeroką gamę substancji czynnych. Są w nim zawarte fenole czyli antyoksydanty, które za zadanie mają chronić komórki przez niszczącym wpływem wolnych rodników. Posiada także lignany ? podobnie jak estrogeny mają wpływ na gospodarkę hormonalną ciała tym samym mogą być źródłem rozwiązań pozwalających na zapobieganie skutkom starzenia się, dodatkowo mogą odgrywać istotną rolę w walce z rakiem. Największe znaczenia mają jednak kwasy omega-3.

Dzięki zawartości wielu znaczących składników olej lniany i siemię lniane mogą być stosowane przeciw wielu bardzo poważnym chorobom endemicznym.

Olej lniany jest rewelacyjnym preparatem w przeciwdziałaniu zwapnieniu arterii, może zmniejszyć poziom cholesterolu przez co ma wpływ na przeciwdziałanie chorobom serca oraz układu krwionośnego. Działa w przypadku wystąpienia stanów zapalnych, wzmacnia system immunologiczny oraz może działać jako lekarstwo na cukrzycę.

Przy leczeniu arterii len jest użyteczny, gdyż zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega-3 hamują działanie wolnych rodników, które to związane są z występowaniem tej choroby. Wzrastające zwapnienie negatywnie działa na ścianki arterii tworząc na nich płytki. W wyniku tego powstaje sztywna, nieelastyczna ścianka, zwiększa się ciśnienie krwi co doprowadza co tworzenia się skrzepów. Doprowadzać to może do blokowania naczyń wieńcowych co z kolei doprowadzić może do zawału serca lub udaru ? jeżeli arterie w mózgu zostaną zablokowane.

Efekt działania oleju lnianego i siemienia lnianego na elastyczność naczyń krwionośnych widoczny jest szczególnie u osób, które mają podniesiony poziom cholesterolu. Len jest niedrogą i naturalną konkurencją dla znacznie droższych i ryzykownych w stosowaniu chemicznych środków obniżających cholesterol.

Podłoże pozytywnego działania lnu leży przede wszystkim  we współdziałaniu jego składników tj. kwasów tłuszczowych omega-3, lignanów a także zawartych w siemieniu lnianym antyoksydantów. Siemię lniane służy też jako zabezpieczenie przeciw cukrzycy ? czyli choroby XXI wieku.

Len ma działanie obniżające skoki cukru we krwi występujące po posiłku. Zalecane jest spożywanie dziennie 50 gramów zmielonego siemienia lnianego lub kombinację całych ziaren lnu z olejem lnianym. Len ma działanie porównywalne co leki przeciwdziałające cukrzycy, które to także obniżają wzrost poziomu cukru po jedzeniu. Korzystać z tego mogą także te osoby, które już chorują na cukrzycę.

Siemię lniane ma także pozytywne działanie na nerki.  Nerki są organem, które oczyszczają krew w organizmie. W momencie kiedy nie pracują prawidłowo trujące substancje pozostają w ciele co prowadzi do zachwiania równowagi w bilansie wodnym organizmu. Współdziałanie  kwasów tłuszczowych omega-3, lignanów i antyoksydantów zawartych w siemieniu lnianym odgrywają istotną rolę dla pracy nerek. Także obniżenie ciśnienia krwi ? poprzez stosowanie siemienia lnianego  odgrywa pewną rolę w ochronie nerek przed szkodami.

Len także odgrywa ważną rolę w poprawie nastroju. Łagodzi obniżony nastrój oraz działa pozytywnie na naszą psychikę. Podobnie jak hormony lignany, które zawarte są w lnie łagodzą dolegliwości związane z menopauzą u kobiet.

Siemię lniane działa profilaktycznie na wiele chorób cywilizacyjnych. W momencie gdy choroby te zaczęły masowo zbierać swoje żniwo ? siemię lniane zostało odsunięte z naszych jadłospisów i często zapomniane. Warto więc pamiętać, że siemię lniane powszechnie dostępne w postaci ziaren, mielonego siemienia lnianego oraz oleju lnianego należy stosować jako uzupełnienie naszej codziennej diety. Wszystkie te produkty znaleźć można w naszym sklepie www.straganzdrowia.pl Polecamy i zapraszamy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *