Witamina B17 – amigdalina

Wzmianki na temat leczniczego działania witaminy B17 odnajdujemy na egipskich papirusach sprzed 5000 lat. Wówczas proponowano jej użycie do leczenia raka skóry. Podobne zapiski pochodzą z Chin sprzed 4500 lat. W medycynie nowożytnej pierwsze wzmianki na temat leczniczych właściwości witaminy B17 pojawiły się ponad 50 lat temu. Głównym propagatorem amigdaliny był biochemik dr Ernest Krebs.

Witamina B17, letril albo amigdalina – to trzy różne nazwy tej samej substancji pochodzenia roślinnego. Najpierw znaleziono ją w jądrach pestkach moreli, następnie stwierdzono jej obecność w 1200 gatunkach różnych roślin. Najwięcej jednak w pestkach popularnych owoców, takich jak: morele, brzoskwinie, nektaryny, śliwki, jabłka, gruszki, wiśnie czy czereśnie.

Amigdalinę po raz pierwszy wyodrębniono z gorzkich migdałów w 1830 roku. W niektórych źródłach określana jest jako witamina B17, nie jest jednak powszechnie klasyfikowana jako witamina.

Amigdalina a komórki nowotworowe

Amigdalina wprowadzona do organizmu ulega rozkładowi, który przebiega na dwóch różnych biegunach, w zależności od tego czy mamy do czynienia z komórką nowotworową, czy zdrową komórką naszego organizmu. Jest to uwarunkowane różnicami w obecności pewnych enzymów. Komórki nowotworowe posiadają enzym o nazwie betaglukozydaza, jego rola opiera się na tym, że pomaga on wejść witaminie B17 do komórek nowotworowych oraz indukuje jej rozkład do trzech substancji: glukozy, aldehydu benzoesowego oraz cyjanowodoru. Dwie ostatnie substancje doprowadzają do zniszczenia komórek nowotworowych.

Natomiast komórki zdrowe nie posiadają betaglukozydazy, zatem amigdalina nie wniknie tak łatwo do jej wnętrza, jak w przypadku komórki nowotworowej. Ponadto zdrowe komórki zaopatrzone są w rodanazę – enzym blokujący uwalnianie z cząsteczki witaminy B17 cyjanowodoru oraz aldehydu benoesowego. Jedyną substancją pojawiającą się w zdrowych komórkach, po wniknięciu do ich wnętrza amigdaliny jest glukoza.

Z badań wywnioskowano, że amigdalina hamuje tzw. procesy transformujące – procesy nowotworzenia, prowadzące do przekształcenia się zdrowych komórek naszego organizmu w komórki nowotworowe oraz niszczy komórki, w których procesy te zostały zapoczątkowane.

Witamina B17 jest naturalnym chemioterapeutykiem, dodatkiem żywnościowym.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Stanisław Zawistowski pisze:

    Według różnych badań – w żadnym przypadku nie potwierdzono antyrakowych właściwości amigdaliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *