Witaminy z grupy B — kompleks związków stojących na straży twojego układu nerwowego

Przyjmowanie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów jest konieczne, aby zachować zdrowie całego organizmu. Nie wolno nam również lekceważyć potrzeb naszego umysłu, który zwłaszcza w stresujących momentach życia potrzebuje większego wsparcia. Do czego służy kompleks witamin z grupy B? Sprawdzamy, jaki mają związek z naszym układem nerwowym.

Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za przekształcanie spożywanego przez nas pożywienia w energię. Właśnie z tego powodu są często polecane w walce ze zmęczeniem nie tylko fizycznym, ale również psychicznym. Energia jest bowiem niezbędna do wykonywania różnych codziennych czynności fizycznych, ale także do wszelkich funkcji umysłowych. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego witaminy z grupy B bardziej niż inne substancje dbają o dobrostan naszego układu nerwowego.

Witamina B a układ nerwowy — na co wpływają witaminy z grupy B?

Witaminy z grupy B są kofaktorami enzymatycznymi, czyli elementami niezbędnymi do tworzenia reakcji chemicznych, które kontrolują metabolizm składników odżywczych, tworzenie nowych komórek i kontrolę impulsów nerwowych. Biorą udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, wpływając na sprawność całego układu nerwowego. Oddziałują na poziom koncentracji, drażliwości i nastroju.

Witaminy z grupy B są zatem niezbędnymi substancjami do osiągnięcia homeostazy, czyli równowagi życiowej organizmu. Każda odgrywa nieco inną funkcję, wzajemnie się uzupełniając.

Czym jest witamina B kompleks?

W momencie odkrycia witaminy B uważano, że istnieje tylko jeden jej rodzaj, jednak dalsze badania potwierdziły istnienie różnych typów witamin B, które w późniejszych pracach różnicowano liczbą.

Obecnie kompleks witamin z grupy B zawiera najczęściej: tiaminę (B1), ryboflawinę (B2), niacynę (B3), cholinę (B4), kwas pantotenowy (B5), pirydoksynę (B6), biotynę (B7), inozytol (B8), kwas foliowy (B9) i kobalaminę (B12). Niektóre preparaty na rynku, np. witamina B kompleks ze sklepu Mito Pharma mogą być wzbogacone o cenne antyoksydanty: kwas alfa liponowy i koenzym Q10.

Chociaż możliwe jest indywidualne dostarczanie organizmowi wymienionych wyżej składników odżywczych, najlepsza witamina B to taka, która wynika z ich zbilansowanej kombinacji.

Naturalna witamina B kompleks to przede wszystkim ta pochodząca z żywności

Witaminy z grupy B, choć absolutnie kluczowe w naszym organizmie, nie są syntetyzowane przez organizm ludzki, dlatego należy zadbać o przyjmowanie ich wraz z dietą lub w razie stwierdzenia niedoboru — o suplementację. Osobny dyskurs należy się witaminie B12 (kobalaminie), która znajduje się tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego — w przeciwieństwie do innych witamin z grupy B, które mogą również pochodzić z roślin. Jeśli stosujesz dietę wegańską lub wegetariańską, być może warto rozważyć badanie poziomu witaminy B w organizmie i w razie potrzeby wprowadzić suplementację. Lekarz zdecyduje, czy będzie to podawanie samej witaminy B12, czy B complex.

Pierwszym krokiem jednak zawsze powinna być poprawa sposobu odżywiania. Które pokarmy są szczególnie ważne dla utrzymania szarych komórek w zdrowiu? Witaminy z grupy B znajdują się w wielu produktach spożywczych, dlatego nietrudno o ich codzienne dostarczanie. W szczególności znajdują się w mięsie, rybach oraz nabiale (mleku, serze), jajach, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych i suszonych owocach. Do głównych spożywczych źródeł kompleksu witamin z grupy B należą przede wszystkim wątróbka wieprzowa, drożdże spożywcze i spirulina (algi).

Niezależnie od tego, czy chcesz wzmocnić układ nerwowy w stresującym okresie, czy też już odczuwasz skutki niedoboru witamin z grupy B, wprowadzenie zróżnicowanej diety bogatej w tzw. brain food naprawdę się opłaci. Zwracając uwagę na to, co jesz, codziennie dajesz sobie największe szanse na uzyskanie wszystkich składników odżywczych, których potrzebujesz. Jeśli natomiast musisz sięgnąć po suplement B komplex, zwracaj szczególną uwagę na jego jakość i czystość, by mieć pewność, że zawiera najważniejsze witaminy z grupy B w odpowiednio wysokich proporcjach i o uzupełniającym się działaniu. Tylko takie preparaty zapewnią wysoką skuteczność działania.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *