Ostropest plamisty – przyjaciel dla wątroby

ostropest plamisty

Ostropest plamisty od 2 000 lat wykorzystywany jest jako naturalny środek wspomagający pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Stosuje się go przede wszystkim do odtruwania organizmu i stymulowania procesów regeneracji wątroby. Blisko „krewniak” słonecznika z rodziny astrowatych zachwyca nie tylko swoimi właściwościami zdrowotnymi, ale i wyglądem.

Co sprawia, że ostropest ma takie dobroczynne właściwości dla naszej wątroby?

Skuteczność swoją zawdzięcza 3 chroniącym wątrobę substancjom, które łącznie zwane są sylimaryną. Dojrzałe nasiona ostropestu zawierają jej od 4 do 6%.

Sylimaryna wykazuje działanie:

  • przeciwzapalne,
  • antyoksydacyjne, rozkurczowe, detoksykujące,
  • żółciotwórcze i żółciopędne,
  • stabilizuje strukturę błon komórkowych,
  • obniża stężenie cholesterolu we krwi i hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych,
  • chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem trucizn,
  • hamuje podziały komórek nowotworowych,
  • zapobiega marskości wątroby,

Nasiona ostropestu podnoszą poziom glutationu w organizmie nawet o 50%, który odgrywa ważną rolę w odtruwaniu organizmu. Glutation będąc silnym przeciwutleniaczem – silniejszym niż witamina C i E -przeciwdziała uszkadzaniu wątroby przez wolne rodniki, wspomaga regeneracje czyli wymianę jej uszkodzonych komórek na nowe, łagodzi objawy wielu schorzeń tego narządu, takich jak infekcje wirusowe(żółtaczka zakaźna) i marskość wątroby.

Kiedy szczególnie warto wprowadzić ostropest do diety?

Jeśli zmagamy się z toksyczno-metabolicznymi uszkodzeniami wątroby spowodowanymi takimi  czynnikami  jak: długotrwałe kuracje antybiotykowe, nadużywanie alkoholu, chemioterapia, zatrucia grzybami. W zaburzeniach czynności wątroby na skutek złej diety lub na tle cukrzycowym. Profilaktycznie i leczniczo w kamicy żółciowej.

Wspomagająco przy wirusowym zapaleniu wątroby typu C, zapaleniu dróg żółciowych i woreczka żółciowego oraz przy endometriozie, która jest jedną z przyczyn niepłodności u kobiet. Ostropest skutecznie pomoże wyregulować cykl menstruacyjny i ukrócić czas przedłużających się miesiączek.

Ostropest łagodzi stany zapalne i hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą. Stosuje się go też do ochrony u osób z chorobą alkoholową i u przechodzących leczenie odwykowe. Zmniejsza uszkodzenia wątroby u osób podczas chemioterapii oraz wspomaga rekonwalescencję, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie

Ostropest Plamisty - nasiona

Ostropest Plamisty – nasiona

Jak stosować?

Można spożywać ostropest gryząc całe nasiona jak słonecznik. Po zmieleniu nasiona ostropestu można dodawać jako przyprawę do potraw. Działanie roślin leczniczych kumuluje się w organizmie, więc warto na efekty poczekać! Najlepsze osiąga się przy dłuższym stosowaniu ostropestu, po około 2-3 miesiącach. Pierwsze  można zauważyć po około 2 tygodniach.

Sugerowana dzienna dawka ostropestu w formie ziaren lub proszku wynosi zwykle około dwóch łyżeczek. Zaleca się, aby w ciągu doby nie przekraczać dawki 300 mg, gdyż spożycie zbyt dużej ilości ostropestu może wywołać efekt przeczyszczający. Sylimaryna jest słabo rozpuszczalna w wodzie więc ekstrakty i nalewki zawierają jej znacznie więcej niż napary.Jeśli korzystamy z tabletek, każdy producent zamieści sugerowane dawkowanie na opakowaniu.

Ostropest można również wprowadzić do diety w postaci oleju. Olej z ostropestu działa również żółciotwórczo i żółciopędnie, zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, wspomaga pracę wątroby. Wspomaga działanie odtruwające i osłaniające wątrobę przed działaniem toksyn odkładających się w organizmie. Wykazuje działanie przeciwzapalne, obniża poziom ?złego? cholesterolu we krwi dzięki czemu zapobiega m.in miażdżycy.

Zastosowanie profilaktyczne: 3 razy dziennie po 1 łyżeczce na około 30 minut przed posiłkiem lub jako dodatek do potraw zimnych np: do sałatek.

Można go również stosować zewnętrznie: przyśpiesza gojenie się ran, owrzodzeń, odleżyn. Zalecany przy egzemie, łuszczycy, pękającej skórze oraz trądziku. Olej pozyskiwany z nasion rośliny spowalnia proces starzenia i łagodzi stany zapalne skóry. Olej z ostropestu można stosować również na włosy i skórę głowy. Polecany jest zwłaszcza w przypadku zniszczonych, suchych i wypadających włosów.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

10 komentarzy

  1. Holly pisze:

    Różne ziółka piję regularnie. Tego jeszcze nie.

  2. Rafał pisze:

    Dokładnie, bardzo dobry jest olej z nasion ostropestu. Ze względu na lepszą dostępność aktywnych substancji 🙂

  3. SKarbnica Natury pisze:

    Ostropest plamisty w diecie zapewnia również zwiększone ilości glutationu w komórkach, który nie tylko posiada właściwości przeciwutleniające, ale także zwiększa ilość energii organizmu. Warto o tym pamiętać.

  4. Emilak pisze:

    A ja znalazłam na necie mieszankę i jak zobaczyłam że jest z czarnuszką do tego od razu zamówiłam. Tak dodawałam samą do serów i koktajli owocowych ale ostatnio też szukałam czegoś bardziej na wątrobę bo u mnie w rodzinie to problematyczne jest akurat, zobaczymy jak zadziała bo opinie ma fajne a tanie też nie było

  5. Kamila pisze:

    A taki ostropest można stosować jako napar lub pić w formie herbatki? Lubię sobie z rana wybić coś gorącego, a jeśli miałoby to regulować trawienie to byłyby już dwa plusy 😀

    • Klaudia pisze:

      No pewnie. Sprawdź sobie skład ziółek i znajdź coś co będzie miało w środku ostropest i sobie zaparzaj zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre będzie trzeba 40 minut, a niektóre kila zależy od ziółek.

      • Andzia00 pisze:

        Moje zioła np. wystarczy zaparzać tylko kilka minut. Poza tym można ich w ogólne nie parzyć i dodać zmielone do jogurtu albo jako przyprawę.

      • Kwrobel pisze:

        A co pijesz @Andzia00? Co oprócz Ostropestu stosujesz żeby można było tak jak mówisz używać tego jako przyprawy, bo pewnie nie wszystkie zioła w takiej formie będzie można przyrządzić.

    • Andzia00 pisze:

      No to dosyć słuszne pytanie, bo to zależy faktycznie od zioła sposób przygotowania. Ja sama oczywiście nie bawię się w mieszanie, bo nie mam pojęcia jakby to dobrze rozplanować w proporcjach, więc kupuję już gotowe, wiele różnych rzeczy już testowałam, ale ostatnio kupiłam np. hepa vitale z babką płesznik i czarnuszką i tego też można używać jako przyprawę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *