Pokrzywa – królowa wiosennej kuchni
Powiedzenie „cudze chwalicie, swojego nie znacie” można doskonale odnieść do pokrzywy. Ilu z Was ma nawyk zbierania świeżej pokrzywy i dodawania jej do sałatek, zup, soków? Nasi dziadkowie tak robili. Warto wrócić do ich nawyków, gdyż pokrzywa to lek, który mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Z pozoru zwykła, powszechnie rosnąca pokrzywa, przez niektórych wręcz uznawana za chwast jest w gruncie rzeczy bardzo wartościową rośliną leczniczą. Zawiera dużo żelaza, kwasu foliowego, wapnia i krzemu, dzięki którym działa wzmacniająco i regeneruje organizm. Chlorofil z jej liści pomaga przy niedokrwistości, a dobrze przyswajalne żelazo jest skuteczne w leczeniu anemii i osłabienia. Zawiera witaminy A, B, C i K i cenne sole mineralne.
Pokrzywę powinny jeść osoby z zaburzeniami apetytu, osłabione, z anemią, przemęczone, po przebytej antybiotykoterapii i licznych infekcjach, kobiety w ciąży, dzieci w okresie intensywnego wzrostu. Spożywana profilaktycznie wzmacnia organizm i skutecznie oczyszcza go z toksyn. Leczy reumatyzm, artretyzm, stany zapalne jelita grubego, oczyszcza nerki i usprawnia ich pracę. Działa wzmacniająco na włosy, usuwa obrzęki, wspomaga odchudzanie. Pomaga usunąć z organizmu szkodliwe substancje, które nagromadziły się wskutek przyjmowania leków i pożywienia obfitującego w chemię.
Lekarstwo prosto z łąki
Najwyższą wartość leczniczą i odżywczą ma pokrzywa zbierana w kwietniu, maju i ewentualnie do połowy czerwca. Ważne, żeby zbierać ją przed rozpoczęciem okresu jej kwitnięcia, ponieważ im młodsze rośliny, tym bardziej zasobne w wartościowe składniki. Młoda pokrzywa ma też najlepsze walory smakowe i najlepiej nadaje się do celów kulinarnych.
Zbieramy ją w grubych rękawicach albo ścinamy nożycami. Ucinać należy jedynie wierzchołki, maksymalnie do 30cm. Zarwaną pokrzywę przelewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą, żeby usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli myjemy ją w chłodnej wodzie, należy to robić kilkakrotnie i bardzo dokładnie. Następnie starannie odrywamy liście, gdyż to właśnie je będziemy wykorzystywać w kuchni.
Jak suszyć pokrzywę?
Jeśli chcemy korzystać z pokrzywy dłużej, najlepiej ją ususzyć. Najprostszy sposób to rozłożenie liści na blaszce w piekarniku i suszenie ich w temperaturze 30-35% z termoobiegiem, przy uchylonych drzwiczkach. Takie suszenie powinno trwać przynajmniej pół dnia. Raz na jakiś czas należy obracać liście.
Świeże liście w kuchni
Najsilniej przeciwdziała anemii i wyczerpaniu organizmu świeża pokrzywa, np. w postaci soku. Można go wycisnąć w sokowirówce albo zmielić liście w młynku i wyciskać sok przez gazę. Możemy również kupić gotowy sok z pokrzywy, jeśli jego przygotowanie jest dla nas zbyt czasochłonne.
Pokrzywa wzbogaci również wiele potraw, ponieważ doda im cennych wartości odżywczych. Poza tym, wniesie do nich wiosenny charakter.
Wiosenna zupa z pokrzywy według Agnieszki Maciąg
Składniki:
3-4 garście świeżo zerwanej pokrzywy
szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
por
cebula
1-2 marchewki drobno pokrojone
pietruszka (razem z natką) drobno pokrojona
¼ bulwy młodego selera
4-5 ząbków czosnku
½ łyżeczki gałki muszkatołowej
1-2 łyżki masła klarowanego
szczypta soli
czarny pieprz
dużo siekanej pietruszki i kopru.Siekamy drobno liście pokrzywy oraz cebulę, pora i czosnek. Rozpuszczamy w garnku masło klarowane, dodajemy pora, cebulę i czosnek, przesmażmy, dodajemy marchewkę, pietruszkę i seler. Zalewamy 2 litrami wrzącej wody. Dodajemy przyprawy. Gotujemy około 10 minut. Dodajemy pokrzywę i gotujemy pod przykryciem jeszcze 15 minut. Podajemy z kaszą jaglaną, świeżymi ziołami, ewentualnie śmietaną i jogurtem.
Kotlety z kaszy jaglanej z pokrzywą
Składniki:
szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
200g gotowanych ziemniaków
2-3 ząbki czosnku
2 jajka
80g mąki orkiszowej lub zwykłej
sól do smaku
pieprz
2 duże garście świeżych pokrzyw
bułka tarta lub ziarno sezamu do panierowania
olej do smażenia.Dzień wcześniej gotujemy kaszę i ziemniaki. Ziemniaki ucieramy na puch i dodajemy kaszę, jajka, mąkę i przyprawy, a na koniec drobno pokrojone listki pokrzywy, wcześniej sparzone wrzącą wodą. Formujemy kotleciki, panierujemy w bułce lub sezamie i smażymy na gorącym oleju.
Doskonałe z sosem żurawinowym : 150g jogurtu lub śmietany, 3 łyżki żurawiny do mięs, 3 starte jabłka i szklanka wody. Jabłka dusimy w wodzie i miksujemy na pakę. Dodajemy żurawinę i śmietanę.
Wiosenna zielona sałatka z pokrzywy
Wariacji na temat sałatek pokrzywowych jest wiele. My proponujemy wersję na zielono, z ogórkiem, awokado i świeżymi ziołami.
Składniki:
3 garści świeżej pokrzywy
1 ogórek szklarniowy
awokado
po łyżce: świeżej natki pietruszki, koperku, mięty, bazylii
garść ulubionych kiełkówDressing: łyżeczka miodu, oliwa, sok z cytryny, sól, pieprz, pół szklanki gęstego jogurtu
Pokrzywę przelewamy wrzącą wodą i rwiemy na kawałki. Kroimy ogórka i awokado. Dodajemy zioła i kiełki. Polewamy dressingiem.
Z dobrodziejstw pokrzywy możemy korzystać przez cały rok, wybierając gotowe produkty, jak na przykład Hildegardowa przyprawa do sałatek z pokrzywą czy mieszanki herbat, jak np. herbatka na skurcze.
Najnowsze komentarze