Babka lancetowata – w walce z zapaleniem oskrzeli i astmą

Rodzaj babka to rośliny roczne i byliny o liściach odziomkowych zebranych w rozetkę. W przypadku babki zwyczajnej owalne blaszki liści zwężają się raptownie, tworząc przy nasadzie ogonek. Liście babki lancetowatej mają kształt włóczni. Łodygi osiągają wysokość do 40 cm, oraz nie posiadają liści.

Babka lancetowata nazywana także wąskolistną rośnie przede wszystkim na północnych obszarach Euroazji, ale spotkać ją można także w innych częściach świata. W Polsce jest to bardzo pospolity chwast. Występuje najczęściej na łąkach, pastwiskach, miedzach, przy drogach oraz w ogrodach, ponieważ występuje tam dużo słońca.

Skład babki lancetowatej

Babka lancetowata występuje na naszym terenie bardzo często nie trzeba jej specjalnie uprawiać. Surowcem leczniczym są liście. Zbierane są one od czerwca do września.

Liście babki zawierają glikozydy, takie jak aukubina, która posiada działanie antybiotyczne, śluzy, sole mineralne takie jak wapno, krzem, sód żelazo, mangan, magnez, miedź, molibden, glin oraz dużo potasu, fosforu, cynku i boru, witaminy A, C i K – działanie przeciwkrwotoczne, pektyny, garbniki, kwasy organiczne – kwas askorbinowy i kwas nikotynowy, flawonoidy, karoteny i enzymy.

Działanie i zastosowanie babki w lecznictwie

Zawarte w babce glikozydy irydoidowe  mają działanie przeciwzapalne. Na zimno przygotowywane wyciągi wykazały w badaniach in vitro działanie przeciwbakteryjne. W doświadczeniach na świnkach morskich zauważono, że babka powoduje rozszerzenie oskrzeli. Doświadczenia te zaowocowały przy leczeniu ludzi, gdyż babka jest bardzo skutecznym lekiem na przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Aukubina ma właściwości odkażające i przeciwkaszlowe. Stosowana jest także przy stanach zapalnych błon śluzowych, nieżytach przewodu pokarmowego, w chorobach wrzodowej, nieżytach dróg oddechowych. Ponadto przy zapaleniu spojówek oraz chorobach skórnych, takich jak rany, czyraki i zapalenia skóry.

Świeże liście babki lub wyciśnięty z nich sok można przykładać w mieszaninie z miodem lub bez niego na stany zapalne skóry oraz użądlenia. Do takich okładów, przemywań i płukań sporządza się odwar z 1 łyżki rozdrobnionych suchych liści na 1 szklankę wody. Taki odwar można również pić po pół szklanki 2 razy dziennie. Do oczu rozcieńcza się go przygotowaną wodą w proporcji 1:1. Bolesne obtarcia stóp leczy się za pomocą świeżych liści babki, które to przykłada się do ran.

Babka w kuchni

Młode liście babki lancetowatej stanowią składnik sałatek wiosennych. W Rumunii podawane są podawane głównie w okresie postu. Liście wykorzystuje się także jako dodatek do zup i sosów ziołowych. Drobno posiekane wykorzystywane bywają jako farsz do omletów lub do smażenia we francuskim cieście. Można ją także gotować w posobny sposób jak kapustę.

Higiena osobista i kosmetyki

Świeży sok z liści babki jest świetnym dodatkiem do kremów i maseczek kosmetycznych. Przy cerze tłustej ze skłonnością do trądziku stosuje się płyn do zmywania twarzy z naparu przygotowanego z 25g liści babki zalanych 1 szklanką wrzątku. Po odsączeniu wymieszanego ze szklanką rozcieńczonego alkoholu.

Na otarcia skórne oraz na miejsca po użądleniu przez owady można przykładać liście babki, które działają gojąco, likwidują swędzenie i obrzęk.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *