Antyoksydanty w suplementacji osób aktywnych – co warto na ten temat wiedzieć?

Suplementacja antyoksydantami to głośny temat, szczególnie w diecie osób aktywnych fizycznie – nie tylko profesjonalnych sportowców, ale każdego, kto kocha ruch. Korzyści z uprawiania sportu znacznie przewyższają ryzyko związane z ilością wolnych rodników, ale warto pomóc organizmowi uporać się z potencjalnym nadmiarem szkodliwych substancji, włączając do swojej diety suplementy z antyoksydantami.

Zastrzyk antyoksydantów: suplement czy dieta?

Sport to zdrowie i wiemy o tym nie od dziś, ale równocześnie naukowcy biją na alarm: wysiłek fizyczny zwiększa ilość wolnych rodników w naszym organizmie, a te mogą być groźne nie tylko dla osób, którym zależy na młodej skórze. Ich nadmiar najczęściej prowadzi do miażdżycy i kłopotów z układem krwionośnym, a także do schorzeń takich jak łuszczyca, egzema czy nawet nowotwory skóry, choroba Alzheimera i Parkinsona. Intensywny wysiłek też czasem może powodować też stany zapalne w organizmie. Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować ze sportu i wieść życie kanapowców? Bynajmniej!

Naturalną odpowiedzią na walkę z wolnymi rodnikami są składniki takie jak witamina C i E, a także flawonoidy, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne i występują naturalnie w pożywieniu. Osoby, którym zależy na dostarczeniu ciału niezbędnych antyoksydantów, powinny spożywać produkty takie jak kasze, orzechy, nasiona i pestki, a także ryby morskie i mleko. Warto też jeść kolorowo: żółte, czerwone i pomarańczowe owoce i warzywa naprawdę mają moc!

Czy odpowiednio zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze wystarczy, by zwalczyć negatywny wpływ wolnych rodników? Szereg suplementów zawierających antyoksydanty na rynku pozwala myśleć, że nawet hurtowe ilości kolorowej papryki i rozmaitych ryb to za mało. 

Antyoksydanty a suplementy diety – co wybrać?

Suplementy z antyoksydantami mogą stanowić uzupełnienie zdrowej diety. Uzyskiwanie właściwej dawki antyoksydantów z diety przez cały rok może być trudne nawet dla osób doświadczonych w kwestii zdrowego żywienia. Dostępność świeżych produktów wysokiej jakości zmienia się wraz z porami roku, a intensywny tryb życia nie zawsze sprzyja mądrym wyborom dietetycznym. Ponadto u osób aktywnych fizycznych zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacznie przewyższa podstawowe wartości.

Właśnie dlatego warto włączyć do swojej codzienności suplementację antyoksydantami w dawce odpowiadającej wyzwaniom współczesnego stylu życia, który powoduje, że w naszych organizmach gromadzi się mnóstwo oksydantów powodujących stres oksydacyjny. Warto zainwestować w najsilniejsze antyoksydanty, które zawierają ekstrakt z winogron (tzw. Resweratrol), astaksantynę – świetnie ochraniającą oczy przed czynnikami prozapalnymi – a także witaminę C zwalczającą stan zapalny – radzą eksperci Lab One, którzy opracowują unikalne receptury suplementów z antyoksydantami oparte na wzajemnej zależności makroskładników.

Antyoksydanty kontra inne suplementy – jak mądrze łączyć preparaty?

Antyoksydanty a inna suplementacja to złożony temat. Co jeszcze warto mieć w domowej apteczce, by osiągnąć optymalne efekty i w pełni wykorzystać moc antyoksydantów? 

Okazuje się, że równie istotne dla zwalczenia wolnych rodników i stanów zapalnych jest wsparcie odporności układu oddechowego, któremu nie sprzyjają smog, zanieczyszczenie i globalne ocieplenie klimatu. Toksyczne związki przenikające do organizmu z powietrza mają zgubny wpływ na nasze zdrowie, dlatego by nie zaprzepaścić korzyści, które dają antyoksydanty, warto dołączyć do nich suplementację chlorofilem, najlepiej wzbogaconym o silnie przeciwutleniające algi, takie jak spirulina i chlorella. Dobrym pomysłem będzie też suplementacja cynku i selenu, które również mają właściwości antyoksydacyjne, a ich pozyskanie z pożywienia może być trudne.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Aleksandra Włodarczyk Zumba pisze:

    Do posiłków, zwłaszcza w czasie intensywnej aktywności fizycznej dokładam różne produkty przeciwutleniające, zwłaszcza w postaci świeżych produktów. Oczywiście zimą i jesienią trzeba pomyśleć o suplementacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *