Błonnik witalny i jego właściwości

Błonnik witalny i jego właściwości

Czym jest błonnik witalny i jaka jest jego charakterystyka? To magiczne pojęcie coraz częściej gości na forach i portalach dotyczących świadomego odżywiania się, weganizmu czy odchudzania. Błonnik witalny funkcjonuje w ludzkiej świadomości od lat. Przez długi czas był stosowany w celu łagodzenia różnych objawów chorobowych np. podrażnienia górnych dróg oddechowych czy dysfunkcji układu pokarmowego. Z czasem zaczęto odkrywać coraz liczniejsze właściwości tego produktu.

Poznanie dokładnego składu błonnika witalnego pozwoliło ocenić pełen zakres jego możliwości. Okazało się, że wiele branży może z niego skorzystać. Zarówno branża gastronomiczna, jak i farmaceutyczna, kosmetyczna, medyczna czy sportowa. Stosowanie błonnika witalnego daje wielopłaszczyznowe korzyści dla ogólnej kondycji organizmu. Produkt ten stał się szczególnie popularny w kontekście wspierania walki z otyłością.

Czy błonnik witalny pomaga schudnąć?

Jak skutecznie zredukować swoją wagę? To jedno z najczęściej padających pytań w wyszukiwarce Google. Coraz więcej osób mierzy się z problemem otyłości oraz chorób z nią współwystępujących. Otyłość znacząco wpływa na jakość życia, jest cichym niszczycielem organizmu i wrogiem nr 1 dla prawidłowego stanu zdrowia psychicznego.

Oceniający świat, w jakim przyszło nam żyć, nie przyjmuje ludzi otyłych z entuzjazmem. Z tego względu nie ma się co dziwić, że osoby ze znaczną nadwagą w końcu pragną schudnąć. Żadna motywacja nie jest zła. Istotne jest to, by prowadziła do poprawy zdrowia, a co za tym idzie, także wyglądu i jakości życia.

W internecie roi się od szkodliwych poradników na temat zrzucenia zbędnych kilogramów. Tymczasem jedyne właściwe rozwiązanie to takie, które zagości w życiu na stałe. Chodzi o zmianę stylu życia, w tym nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Nie ulega jednak wątpliwości, że chociaż w początkowej fazie tego trudnego procesu, potrzebna jest pomoc. Wsparcie, dzięki któremu chudnięcie stanie się prostsze oraz da nadzieję w postaci widocznych pozytywnych rezultatów.

Dieta redukcyjna nie musi być zła i niebezpieczna. Może być przeprowadzona rozsądnie, zaplanowana w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów z zakresu żywienia. Co więcej, może stanowić początek zupełnie innego funkcjonowania. Tylko jaki ma to związek z błonnikiem witalnym?

Jednym ze sposobów kontroli masy ciała może być wykorzystanie indeksu sytości (IS) produktów spożywczych. Sugeruje się, że produktem najlepiej sycącym jest ten, który zawiera znaczne ilości błonnika, wodę i białko, które odgrywa szczególną rolę w kontekście sytości długoterminowej. (M. Skotnicka, A. Ocieczek)

Gdzie znajdziesz najwięcej błonnika witalnego?

Popularnym źródłem błonnika witalnego są: babka płesznik (Plantago psyllium) oraz babka jajowata (Plantago ovale). Najwięcej informacji mamy na temat działania Plantago psyllium. Wiemy też, że babkę płesznik importuje się z rodzimych dla niej rejonów sąsiadujących z Morzem Śródziemnym. Z kolei babka jajowata przybyła do nas z Indii. Nie małą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych i Brazylii, gdzie miejscowa społeczność często ją uprawia.

Jeśli kojarzysz taki produkt, jak siemię lniane, z pewnością będzie Ci łatwiej zrozumieć, czym jest babka płesznik lub babka jajowata. Łupina z nasion błonnika witalnego zawiera w sobie śluz. To właśnie w nim tkwi sekret jego popularności, ponieważ składa się on z takich substancje, jak: rozpuszczalne frakcje polisacharydów, głównie kwaśne arabinoksylany, kwas galakturonowy oraz ramnoza. Dodatkowo w śluzie obecne są białka, oleje, fitosterole, triperteny i aukubiny.

Wymienione składniki odpowiadają za zdolność organizmu do ograniczenia wchłaniania tłuszczów, regulacji apetytu oraz przyspieszenia metabolizmu. W związku z powyższym, dzięki stosowaniu błonnika witalnego, wspieramy wszystkie czynniki prowadzące do redukcji wagi. Dlatego udział babki płesznik oraz babki jajowatej w diecie redukcyjnej jest niezwykle pożądany, jeśli pragnie się uzyskać szybsze efekty, bez uszczerbku na zdrowiu.

Babka jajowata – na co pomaga?

Babka jajowata (Plantago ovata) nie jest tak popularna, jak babka płesznik, chociaż także wykazuje cenne dla zdrowia właściwości. Można ją wykorzystywać m.in. w leczeniu zaparć, które mogą się pojawić w początkowej fazie diety redukcyjnej. Co więcej, ma swoje zastosowanie także w procesie tzw. detoksu.

Wspomniane rezultaty, związane ze stosowaniem błonnika witalnego, wiążą się z czymś jeszcze. Rola błonnika w zdrowiu wykracza daleko poza lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego i obejmuje korzyści w zakresie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, kontroli masy ciała, funkcji odpornościowych i zdrowia okrężnicy. – J. Slavin

Redukcja wagi to niejako skutek uboczny. Głównym działaniem babki płesznik czy babki jajowatej jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi oraz poprawa gospodarki węglowodanowej. Mówimy zatem o produktach, którymi mogą się zainteresować nie tylko osoby otyłe, ale także wszyscy, którzy mają problem z nadciśnieniem, chorobami wieńcowymi czy cukrzycą.

Diety z dużą ilością błonnika obniżają zatem poposiłkową odpowiedź glukozyi insuliny dzięki temu profil lipidowy pacjentów oraz wspomagają leczenie cukrzycy. (Z. Zdrojewicz, A. Idzior, O. Kocjan).

Babka płesznik – zastosowanie w dermatologii i farmakologii

Okazuje się, że dobroczynny śluz z nasion babki płesznik można wykorzystać także w celu poprawienia swojej urody. Stan skóry jest fundamentem w ocenie atrakcyjności samego siebie. Osoby, które borykają się z trądzikiem lub innymi stanami zapalnymi skóry, często odczuwają w związku z tym narastającą frustrację. Tymczasem znanych jest nam coraz więcej naturalnych sposobów na uzyskanie gładkiej, nawilżonej i elastycznej skóry.

Okłady wykonywane ze śluzu nasion babki płesznik mają właściwości nawilżające oraz łagodzące, dzięki czemu są skutecznie wykorzystywane w dermatologii, m.in. w atopowym zapaleniu skóry, stanach zapalnych, trądziku różowatym, suchości skóry oraz łuszczycy. (Z. Zdrojewicz, A. Idzior, O. Kocjan).

Babka płesznik stosowana jest także w niektórych suplementach diety na odchudzanie. W istocie, są to pomocne środki. Co więcej, korzystają z nich nie tylko osoby otyłe, ale również takie, które pragną zasięgnąć mocy detoksu lub po prostu przybrały kilka dodatkowych kilogramów.

Należy pamiętać, że jedynie rozsądne dostarczanie kalorii, połączone z ruchem, i ewentualna suplementacja wyżej wymienionymi preparatami mogą przynieść zamierzony efekt. (Z. Zdrojewicz, A. Idzior, O. Kocjan).

Zarówno babkę płesznik, jak i babkę jajowatą, znajdziesz pod różnymi postaciami w naszym sklepie internetowym.

Bibliografia

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Krzysiu pisze:

    Błonnik jest bardzo dobry!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *