Guma guar – czy warto jej unikać?

Dzisiejszy rynek spożywczy wymaga rozwiązań, które zapewnią szybką dostawę tanich produktów, które jednocześnie spełniają wysokie standardy jakości. Mowa zarówno o wrażeniu smakowym, jak i kolorze, zapachu czy konsystencji. Dlatego też korzysta się ze składników o działaniu zagęszczającym, aromatyzującym, koloryzującym czy przedłużającym datę spożycia. Jednym z ciekawszych tego typu składników jest guma guar. Dlatego też w poniższym artykule przyjrzymy się jej nieco bliżej.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest guma guar?
  • jakie wykazuje właściwości w pożywieniu?
  • czy guma guar jest szkodliwa?
  • czym zastąpić gumę guar?

Guma guar – czym jest i jakie ma właściwości?

Guma guar, znana również pod nazwą E412, to galaktomannan pozyskiwany z nasion indyjskiej rośliny (łac. Cyanopsis tetragonoloba). To związek o dość skomplikowanej budowie chemicznej, która zapewnia mu szereg właściwości przydatnych w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Gumę guar stosuje się głównie jako zagęstnik poprawiający konsystencję produktu końcowego. Można ją jednak znaleźć również w otoczkach kapsułek czy tabletek.

Zarówno roślinne (wegańskie) pochodzenie, jak i właściwości E412 sprawiły, że jest to powszechnie stosowany związek. Jednak z uwagi na to, wzrosło zainteresowanie jego ewentualnymi efektami niepożądanymi. Co istotne, takowe zostały potwierdzone, chociaż guma guar jest składnikiem zatwierdzonym przez UE. Oznacza to, że w odpowiedniej ilości E412 nie powinno stanowić zagrożenia dla człowieka. – Jak jest naprawdę?

Czy guma guar jest szkodliwa?

Okazuje się, że guma guar może wykazywać silne działanie alergizujące, objawiające się głównie astmatycznymi atakami. Może ono wystąpić zarówno poprzez układ oddechowy (narażenie inhalacyjne), jak i drogą pokarmową. Znane są przypadki wystąpienia reakcji alergicznej u pracowników często obcujących z gumą guar, jak również osób, które spożyły jednorazowo produkt z tym składnikiem.

Co istotne, osoby, u których wystąpiła astma, będąca następstwem kontaktu z gumą guar, narażone są na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego, np. na drodze alergii krzyżowej. Do tej może nastąpić już w przypadku połączenia dwóch alergenów. Tymczasem o alergiach, zwłaszcza pokarmowych, słyszy się coraz więcej. Aby zapobiec sytuacjom zagrażającym zdrowiu i życiu, warto wykonać testy alergiczne.

Tu należy dodać, że takie testy dobrze jest powtarzać, ponieważ w ciągu życia zarówno tracimy tendencję do reagowania na niektóre składniki alergią, jak również ją nabywamy. Jest to spowodowane głównie warunkami, w jakich żyjemy, a mowa o ciągłym kontakcie z narastającą ilością alergenów, z którymi nasz organizm radzi sobie lepiej lub gorzej.

Ciekawostką jest również przeciwutleniające działanie gumy guar. To akurat jest dla nas niezwykle pożądane, ponieważ wolne rodniki występują wszędzie a ich celem jest niszczenie naszych komórek. Składniki o działaniu przeciwrodnikowym chronią nas przed np.: przedwczesnym starzeniem się skóry, obniżeniem odporności czy niektórymi nowotworami. – Dlatego też w kontekście spożywania produktów z E412 najważniejsze jest wykluczenie potencjalnej alergii na ten składnik.

W jakim jedzeniu występuje guma guar?

Guma guar doskonale wiąże wodę, wykazuje działanie emulgujące i zagęszczające. Można ją spotkać w takich produktach, jak choćby jogurty, soki i przekąski dla dzieci. Jest również cennym składnikiem niektórych produktów bezglutenowych, jak pieczywo czy przekąski. Dlatego niebezpieczna stała się moda na artykuły bezglutenowe. Okazuje się bowiem, że dla wielu osób gluten jest składnikiem neutralnym, tymczasem jego zastępniki mogą powodować reakcje alergiczne.

Gumę guar można również spotkać w produktach, w których zupełnie się jej nie spodziewamy, np. w mięsie, napojach gazowanych, płatkach zbożowych czy śmietanie. Wszystko dlatego, że jest to wegański zagęstnik o imponująco skutecznym działaniu. Gumę guar bez problemu kupi się w formie surowca, z którego można skorzystać, tworząc samodzielne wypieki i różne inne potrawy.

Zdecydowanie jest to produkt wart uwagi osób, które nie spożywają mięsa oraz artykułów odzwierzęcych, jak również mają uczulenie na wcześniej wspomniany gluten. Jeśli tylko kontakt z E412 nie będzie się dla nich wiązał z wystąpieniem niepożądanych reakcji alergicznych, zdecydowanie opłaca się po niego sięgnąć. To cenny składnik, który zawsze warto mieć w swojej kuchni.

Czym zastąpić gumę guar?

Gumę guar można bez problemu zastąpić gumą ksantanową. Ta druga powstaje na drodze fermentacji tlenowej cukrów, przeprowadzonej przez bakterie. W skład gumy ksantanowej wchodzą: glukoza, mannoza oraz kwas glukuronowy. Guma ksantanowa powinna zainteresować osoby na diecie redukcyjnej, gdyż wydłuża ona poczucie sytości. Zaliczana jest do substancji błonnikowych. Co więcej, świetnie zastępuje tłuszcz, obniżając w ten sposób kaloryczność spożywanych posiłków.

Co wybierasz: gumę guar czy gumę ksantanową? A może preferujesz standardową mąkę z glutenem? – Nie ma jednego idealnego polecenia dla każdego. Warto więc znać swój organizm i dostarczać mu tego, na co reaguje najlepiej i co sprzyja jego zdrowiu.

Bibliografia

  • M. Nowak, K. Kijowska, M. Kabziński, P. Ptaszek, Wpływ stężenia hydrokoloidu na moc mieszania oraz parametry reologiczne wodnych roztworów gumy guar.
  • C. Pałczyński, Dodatki do żywności a zdrowie – Rozpuszczalniki, substancje glazurujące, zagęstniki.
  • K. Kryza, L. Stodolnik, Zmiany stabilności oksydacyjnej i fizycznej emulsji niskotłuszczowych w czasie chłodniczego przechowywania.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *