Naturalna walka z zaparciem ? Babka jajowata i Babka płesznik

Babka jajowata

Babka jajowata najczęściej występuje w południowo- wschodniej Hiszpanii, północnej Afryce i południowo ? zachodniej Azji. Liście zebrane w rozetkę są równowąskie lub równowąskolancetowate, ząbkowane i wełniście owłosione. Białe, drobne, niepozorne kwiaty są zebrane w walcowate kłosy. Owocem  jest torebka, która zawiera małe, jasnobrunatne nasiona długości 2mm o kształcie  łódeczkowatym. Osiąga ona wysokość od 20-40 cm.

Babka jajowata dla zdrowia

Surowcem leczniczym są nasiona i łupiny nasienne. Zebrane owocostany są młócone. Nasiona suszy się w naturalnych warunkach. Surowiec jest ścierany i stosowany w postaci proszku, roztworów doustnych lub granulek jako środek przeczyszczający o działaniu mechanicznym.

Działanie przeczyszczające roślina ta zawdzięcza występującego w niej kwaśnego śluzu, którego zawartość może dochodzić do 30%. Nasiona dodatkowo zawierają proteiny i tłuszcze oraz aukubinę i fitosterole.

Babka płesznik

Babka płesznik pochodzi z obszaru Morza Śródziemnomorskiego. Jest to roślina roczna, o łodydze rozgałęzionej osiągającej 50 cm wysokości. Liście jej ułożone są naprzeciwlegle i są równowąskie. Kwiaty wyrastają w kątach liści. Owocem jej jest pękająca torebka zawierająca brązowe, jajowate, błyszczące nasiona ? wyglądem przypominające pchły.

Jej dojrzałe owoce zbiera się i suszy w warunkach naturalnych. Kolejno młóci się je, aby móc wydostać nasiona. Jest stosowana w postaci naturalnej lub jako różnego rodzaju preparaty, które sporządzane są z użyciem sproszkowanych lub całych nasion.

Nasiona babki płesznik zawierają od 4-25% śluzu, cukry, olej, fitosterole oraz aukubinę.

Babka płesznik dla zdrowia

Działanie babki płesznik – przede wszystkim ochronnie na błonę śluzową jelit i zatrzymuje wodę w organizmie.

Babka płesznik jak i Babka jajowata zalecane są jako łagodne środki przeczyszczające, stosowane przy objawowym leczeniu zaparć. Przeciwdziałają również bólom jelitowym, towarzyszącym niestrawności.

Zdecydowanie lepiej w pierwszej kolejności sięgnąć po naturalną metodę leczenia zaparć jakimi są zioła  – w tym przypadku oba rodzaje babek. W naturalny sposób zwalczają nieprzyjemne dolegliwości, nie niszcząc innych narządów wewnętrznych.

 Podawane i stosowane formy to nasiona 1-2 łyżki popijane wodą ? zażywane wieczorem, lub w formie proszku ? rozpuszczając w szklance wody pijąc 1-3 razy dziennie przed posiłkiem.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Basia28 pisze:

    Fajny i mądry artykuł. Właśnie babka płesznik i babka jajowata to doskonałe jak dla mnie zioła na zaparcia. Gdyby nie one, które kupuje pod nazwą Błonnik Witalny pewnie nadal cierpiałbym na to dokuczliwe schorzenie. Jogurt z gramami błonnika witalnego szybko załatwił sprawę – teraz do toalety chodzę regularnie codziennie rano.

  2. Magdalen a pisze:

    Uwielbiam je ! Piekę sobie z babek chlebek ! Mniam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *