Róża – zdobi, leczy i relaksuje

Kto nie zna konfitury z płatków róży? Tak, wszyscy wiemy, że kwiat róży jest jadalny. Ale nie każdy ma świadomość, że działa on również leczniczo, choć w medycynie i kuchni perskiej znany jest od tysiącleci. U nas bardziej rozpowszechnione są owoce dzikiej róży, które cenimy za bogactwo witaminy C. Jednak nie brakuje jej również w samych kwiatach, które poza tym mają szereg innych cennych właściwości.

Już Hipokrates znał lecznicze działanie róży. Słynny Perski lekarz Awicenna w X w. n.e. jako pierwszy uzyskał olejek różany i dowiódł, że pomaga on przy wielu dolegliwościach.

U nas kwiat róży znany jest przede wszystkim w ogrodnictwie jako roślina dekoracyjna. Gdyby jednak sięgnąć do medycyny naturalnej, okazuje się, że od dawien dawna suszono jej płatki, nie tylko do aromatyzowania potraw i napojów, ale również w celach leczniczych.

Niejedno imię róży

 Popularne u nas owoce róży pozyskuje się z dziko rosnących gatunków, takich jak: róża pomarszczona (Rosa rugosa Thbg) czy róża rdzawa (Rosa rubiginosa L.). Natomiast płatki oraz olejek uzyskuje się przede wszystkim  z róży damasceńskiej (Rosa damascena Mill.) , róży francuskiej (Rosa gallica), róży stulistnej (Rosa centifolia L.) oraz także róży pomarszczonej. Właśnie z tych dwóch ostatnich gatunków robi się aromatyczną różaną konfiturę. Znane są również jako składnik herbatek. Róża stulistna jest jedną z najsilniej pachnących.

Nie tyko piękna! Foto: Ricardo Resende

Kwiaty róży na zdrowie

W płatkach róży, tak jak w innych kwiatach jadalnych znajdziemy antocyjany, olejki eteryczne, flawonoidy i śluzy. Oprócz tego róża bogata jest w fenolokwasy oraz niektóre witaminy, w tym witaminę C. Wśród najważniejszych zalet kwiatów róży należy wymienić:

  • antyseptyczne i przeciwzapalne działanie, ponieważ hamują rozwój infekcji, pomagają obniżać gorączkę;
  • działanie przeciwskurczowe, ponieważ jest pomocne przy leczeniu kaszlu i zaburzeń przewodu pokarmowego
  • ściągające działanie, ponieważ wzmacniają naczynia krwionośne, skórę, dziąsła, włosy;
  • oczyszczające działanie – pomocne przy oczyszczaniu organizmu z toksyn;
  • przeciwbiegunkowe działanie i wspomagające przy niestrawności;
  • łagodzące objawy przeziębienia i ból gardła;
  • antydepresyjne działanie , uspokajające i poprawiające nastrój – olejek eteryczny zawarty w róży korzystnie oddziałuje na układ nerwowy, pomagając w odprężeniu i ukojeniu nerwów.

Płatki róży delikatnie działają na organizm, można więc podawać je nawet małym dzieciom jako składnik codziennych herbatek. Dużo silniejsze jest działanie olejku różanego.

Róża na jesienno -zimowy spleen  

 Aromatyczna herbatka z róży to doskonała propozycja na chłodniejsze wieczory. Poprawi nastrój, a regularnie pita pomoże unikać przeziębień.

Jako składnik jesiennych naparów możemy stosować:

– kwiaty róży,

– płatki róży,

– pączki róży.

Jesienne herbatki

 Możemy parzyć różę samodzielnie, dodawać ją do zwykłej herbaty (czarnej, zielonej, czerwonej) albo stosować jako składnik ziołowych mieszanek, np.:

  • na odporność: jarzębina, owoc róży, płatki róży;
  • wzmacniająca: czystek, płatki róży (bardzo polecana na jesień);
  • uspokajająca: melisa, lawenda, płatki róży;
  • przy przeziębieniu i gorączce: kwiat czarnego bzu, płatki róży, lipa;
  • przy przeziębieniu i kaszlu: dziewanna, płatki róży, lipa;
  • rozgrzewająca: czarna herbata, kwiat jaśminu, kwiat róży albo lukrecja, kwiat róży i imbir (świeży lub suszony).

Herbatki różane można słodzić stewią lub miodem.

Różane ukojenie! Foto: Loverna Journey

Aromatyczne kąpiele

 Pączki, płatki i kwiaty róży doskonale nadają się do relaksujących i poprawiających stan skóry kąpieli. Działają przeciwstarzeniowo, odżywiają i ujędrniają skórę oraz odprężają.

Odżywcza i relaksująca kąpiel:

  • napełnić wannę ciepłą, ale nie gorąca wodą;
  • dodać: pączki, płatki albo kwiaty róży (w takiej ilości, żeby odczuwalny był ich aromat), kilka kropek olejku lawendowego oraz trzy łyżki oleju kokosowego (działanie antyseptyczne i odżywcze).

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. Uwielbiam różane kosmetyki! Za zapach, działanie – wszystko! 🙂

  2. Paula.10107 pisze:

    O tak,wszystko co z różą jest piękne ! ??

  3. Katarzyna Mierzwa pisze:

    Uwielbiam wodę różną i pączki z różą, olejek i hydrolatu różany. Zrobiłam też sobie macerat ż płatków róży takiej jadalne. Zalałam je oliwą z oliwek i stoją taki już parę miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *